Česká spořitelna má na dosah aktiva Sberbank. O koupi bude vyjednávat jako jediná

Před pobočkou Sberbank v ulici Na Příkopě stály na konci února dlouhé fronty lidí.

Před pobočkou Sberbank v ulici Na Příkopě stály na konci února dlouhé fronty lidí. Zdroj: Dominik Kučera, E15

Insolvenční správkyně zkrachované Sberbank CZ Jiřina Lužová bude na základě rozhodnutí věřitelského výboru jednat o uzavření kupní smlouvy o prodeji úvěrového portfolia banky exkluzivně s Českou spořitelnou. Nominální hodnota portfolia činí 47,7 miliardy korun.

Věřitelský výbor rozhodl na základě nabídky České spořitelny. Ta za úvěrové portfolio nabídla kupní cenu dostatečně vysokou na to, aby společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ stačila ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, fyzických osob a malých a středních podniků, oznámila Lužová. S velkou pravděpodobností zbydou prostředky i na více než 90procentní uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých společností.

„Můžeme potvrdit, že pokračujeme v jednáních o koupi úvěrového portfolia Sberbank. Nicméně do jejich ukončení platí, že pro její klienty se nic nemění a ti i nadále splácejí své závazky vůči Sberbank,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

„Rychlý prodej úvěrového portfolia jiné bance je pro věřitele asi tím nejlepším řešením. Platební morálka úvěrů vydaných Sberbank se totiž neustále zhoršuje,“ řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Vypořádání tak velkého insolvenčního řízení v tak krátké době a uspokojení naprosté většiny věřitelů v plné výši by podle něj bylo velkým úspěchem. Připomněl, že aktiva Sberbank byla na prodej již během léta, tehdy však žádné závazné zájemce nepřilákala. „Důvodem byl patrně proces likvidace a hrozba pádu banky do insolvence,“ podotkl.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem letošního srpna. Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB již 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Lužová očekává, že další informace týkající se prodejního procesu budou zveřejněny do 21. října. Nabídku bude ještě schvalovat insolvenční soud. Následně by se prodejem měla finálně zabývat ČNB a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Nejhodnotnějším aktivem Sberbank je víc než 43 tisíc úvěrů. Banka má asi 3800 dlužníků z řad právnických osob a 31 500 dlužníků fyzických osob, z nichž je 13 300 dlužníků z hypotečních úvěrů.