České investiční fondy letos nevydělávají

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: ctk/AP

Ilustrační foto
2
Fotogalerie

V letošním roce se zatím výnos tuzemských investičních fondů pohybuje kolem nuly. V posledních třech letech tyto fondy vydělaly českým investorům celkem 7,3 procenta. Ukazuje to nový Index českého investora (CII750), který představily poradenská společnost Swiss Life Select a agentura Thomson Reuters. Index průběžně sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.

Český fondový investor od začátku roku vydělal průměrně 0,05 procenta. Za poslední tři roky je pak v zisku 7,3 procenta.

Aktuální slabá výkonnost odráží vývoj globálního kapitálového trhu, zejména dluhopisů, jejichž ceny klesají v souvislosti s růstem úrokových sazeb. Nejvíce se tak na průběžném výsledku podepsaly investice do dluhopisových fondů, které průměru poklesly 0,53 procenta. Naopak vydělat mohli Češi na akciových fondech, od začátku roku v průměru 0,94 procenta.

"Aktuální nízká výkonnost indexu je dána vysokou váhou dluhopisových fondů. Ty ztrácí v souvislosti s růstem výnosů dluhopisů v USA, Německu nebo Česku. Jen český desetiletý dluhopis se z výnosu 1,37 procenta na začátku roku dostal na aktuálních 1,95 procenta. To má přímý negativní dopad na ceny dluhopisů a výnosnost dluhopisových fondů. Akcie se naopak zotavily z únorových propadů a všechny hlavní světové indexy již jsou v plusu a rostou," uvedl produktový manažer i Swiss Life Select Jan Macek.

Index CII750 ukazuje, že téměř 72 procent investic je denominovaných v české koruně, zbylých 28 procent v cizích měnách.

Nejvíce investic je v kategorii smíšených konzervativních a dluhopisových fondů v české koruně, následují je fondy světových akcií.

Nejvyšší hodnocení od začátku roku přinesly Čechům fondy akciové. Vůbec nejvyšší výnos zaznamenal fond Franklin Technology USD, který investuje do akcií společností technologického sektoru, převážně v USA.

V korunovém vyjádření přinesl výnos 15,4 procenta. Naopak nejnižší výnos přinesl fond HSBC GIF Indian Equity USD, investující do akcií indických společností, který v korunovém vyjádření ztratil 9,5 procenta.

Index CII750 má pomoct drobným investorům udělat si obrázek o průměrné výkonnosti běžně používaných fondů na českém fondovém trhu a případně je porovnat s investiční nabídkou banky, investiční společnosti nebo finančního poradce, upozornil Macek.

Index sestavují analytici za použití informací ze 750 fondů kolektivního investování, které jsou dnes pro českého investora na domácím trhu běžně dostupné.

Při jeho výpočtu odborníci sledují nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v ČR. Majetek, který mají Češi uložen v podílových fondech, klesl v prvním čtvrtletí 2018 podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 3,6 miliardy na 480 miliard korun.