Čeští oceláři bojují o každou zakázku, situace se nezlepší ani napřesrok | E15.cz

Čeští oceláři bojují o každou zakázku, situace se nezlepší ani napřesrok

Poteče i napřesrok? Odbyt oceli se v Evropě snižuje a Mittal už odstavil pece v Německu, Belgii a Španělsku
Poteče i napřesrok? Odbyt oceli se v Evropě snižuje a Mittal už odstavil pece v Německu, Belgii a Španělsku
• 
ZDROJ: E15 Petr Horky
Pavel Otto

Pavel Otto

Ocelářství bylo poprvé postiženo krizí už ve druhé polovině roku 2008. Firmy musely od prvního okamžiku čelit výraznému poklesu poptávky, tržby meziročně poklesly v rozmezí od 40 až do 70 procent. Tím se prudce snížily ceny.

Podle údajů úvěrové pojišťovny Euler Hermes procházejí společnosti zabývající se výrobou oceli a železa včetně dalších navazujících zpracovatelů a obchodníků v Česku i nadále nelehkým obdobím. Nízké marže v tomto odvětví jsou na hranici přežití.

„Z výsledků jednotlivých společností za první pololetí roku 2012 je vidět, že jak výrobci, tak obchodníci tvrdě bojují o každou zakázku, což však vzhledem k omezené poptávce na trhu vede výrazně ke zhoršujícímu se trendu ziskovosti, případně v krajních případech opět ke ztrátám. Pokud se jedná o marže dosažené v prvním pololetí, zaznamenává Euler Hermes u výrobců ve svém portfoliu hodnoty v rozmezí sedm až deset procent. U obchodníků působících na tuzemském trhu se marže průměrně pohybují mezi čtyřmi až šesti procenta,“ říká Marcela Schweinerová, manažerka oddělení kreditních analýz Euler Hermes Europe SA

Ani výhledy do konce roku 2012 a začátku roku 2013 podle ní žádné dramatické zlepšení v této oblasti nepřinesou. Vzhledem k procesu tvrdých úspor a tlaku na zvýšení efektivity je však většina ocelářských firem vnitřně silnější a stabilnější.

Oceláři všech zemí, bojte se

Ostravsko: Nejen firmám došla trpělivost

Současná větší otevřenost ocelářů vůči financujícím institucím a úvěrovým pojišťovnám, která ze situace logicky vyplynula, významným způsobem přispívá k nastolení většího klidu a důvěry. Do dalších let lze hovořit o mírném optimismu, což v letech minulých nebylo až tak obvyklé, dodala Schweinerová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.