Čínskému bankovnictví hrozí krize, varuje Banka pro vyrovnávání plateb | E15.cz

Čínskému bankovnictví hrozí krize, varuje Banka pro vyrovnávání plateb

Šanghajská čtvrť Pchu-tung, centrum nové zóny volného obchodu
Šanghajská čtvrť Pchu-tung, centrum nové zóny volného obchodu
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Pierre Selim - Wikimedia Commons

ČTK

Rizika vzniku bankovní krize v Číně se zvyšují. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) ve svém nejnovějším hodnocení mezinárodního bankovnictví a finančních trhů uvedla, že nadměrný růst úvěrů v Číně signalizuje zvyšující se riziko pro vznik bankovní krize v zemi v příštích třech letech.

Za počáteční varování finančního přehřátí je považován ukazatel napětí v bankovním sektoru, který hodnotí poměr dluhu k hrubému domácímu produktu a jeho dlouhodobý trend. Ten v prvním čtvrtletí letošního roku v Číně činil 30,1 bodu a zvýšil se z loňských 25,4 bodu.

Pokud je ukazatel nad deseti body, signalizuje to, že krize by se mohla objevit v příštích třech letech, upozornila BIS ve zprávě zveřejněné v noci na dnešek. Ukazatel Číny je vysoko nad druhou nejvyšší úrovní, kterou má mezi zeměmi posuzovanými BIS Kanada a činí 12,1 bodu.

Dluh hrál důležitou roli v podpoře ekonomického růstu Číny po globální finanční krizi. Loni nesplacený dluh v zemi dosáhl 255 procent HDP. Velkou částí k tomu přispěl prudký růst firemních úvěrů, které byly o 220 procent vyšší než o dva roky dříve. Přední čínské banky také půjčují developerům a kupcům bytů nejvíce od globální finanční krize.

BIS varovala, že další ukazatel naznačuje možné riziko selhání při splácení úvěrů dlužníky. Bankovní sektor je v Číně převážně pod kontrolou státu a podle některých analytiků hrozí, že vláda bude muset podpořit banky kapitálovou injekcí ve výši 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun), uvedla agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.