ČNB sazby nezměnila, zůstávají rekordně nízko | E15.cz

ČNB sazby nezměnila, zůstávají rekordně nízko

ČNB
ČNB
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na rekordním minimu 0,5 procenta. Sazby by podle analytiků měly zůstat na rekordně nízkých úrovních minimálně po zbytek letošního roku.

Sazby by podle ekonomů měly zůstat na rekordně nízkých úrovních po zbytek letošního roku, někteří analytici očekávají sazby beze změny dokonce i po celý příští rok. Na rekordně nízkou úroveň snížila sazby bankovní rada na svém zasedání 28. června. Předtím byla hlavní úroková sazba 0,75 procenta, a to přes dva roky.

„V delším výhledu nepředpokládám žádnou změnu sazeb. Je stále pravděpodobnější, že se změny hlavní sazby ČNB nedočkáme ani v příštím roce. Zjednodušeně řečeno, dokud nedojde k oživení ekonomiky a všeobecnému vzestupu inflace, tak sazby půjdou vzhůru jen těžko,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„Prozatím není důvod k tomu, aby centrální banka dále snižovala své sazby na další historické minimum. Ekonomika se zatím nedostala do tak tíživé situace, která by ji nutila k takovému kroku. Rizika ale existují. Proto se v letošním roce ještě můžeme dočkat toho, že sazby půjdou o něco níže,“ uvedl Michal Kozub z Home Creditu.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nižší úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.