Co je třeba vědět, než začnete investovat do akcií | E15.cz

Co je třeba vědět, než začnete investovat do akcií

Co je třeba vědět, než začnete investovat do akcií
ilustrační foto
• 

Pavel Kočalka

Každý z nás už pravděpodobně přišel do kontaktu se zástupci obchodníka s cennými papíry, který mu nabízel zajímavé zhodnocení finančních prostředků nákupem podílů ve společnostech obchodovaných na kapitálových trzích – akcií. Tento druh investic je ve světě zcela běžný a pro mnohé úspěšný, proč právě u nás je důvěra v takový druh investic velmi malá?

1. Investicím je potřeba porozumět

Systém marketingu českých obchodníků s cennými papíry je okopírován ze západních zemí. Krom všeho dobrého, co tyto systémy přinášejí, převzali naši obchodníci i to špatné.

Telefonický kontakt, respektive přímý marketing, je systém, kdy s vámi pracovník mluví po telefonu osobně. První problém nastává, když potencionální klient nemá o investce zájem. Přes zápornou odpověď se naši obchodníci snaží prorazit za každou cenu. V západních zemích je zcela běžné, že klienti s odmítavým přístupem k těmto metodám reklamy nejsou již dále kontaktováni – takzvaný cold calling neboli obtěžování telefonem je tvrdě trestáno. V ČR jsou proti těmto postupům a praktikám samozřejmě také zákony, ale ne vždy společnost pokuta odradí.

Druhý problém nastává, když klient nerozumí problematice. Je jasné, že nelze prodávat produkt někomu, kdo neví o čem je řeč. Obecně je finanční gramotnost v Česku na velmi nízké úrovni. Místo toho, aby obchodník potencionální klienty vzdělával a snažil se o objasnění funkčnosti celého systému, často prostě využije vaší neznalosti a důvěry ke svému prospěchu. Proto se ptejte, a to nejenom pracovníků obchodníka, ale vyhledávejte informace i z jiných zdrojů.

Smlouvy včetně všeobecných obchodních podmínek si vždy pozorně přečtěte a případné nejasnosti si nechte vysvětlit od pracovníků obchodníka. Nic nepodepisujte do té doby, než je vám vše jasné, žádná investice vám opravdu neuteče, i kdyby se vám zdálo, že prodlením přijdete o miliony. Pamatujte si, že informace, jež vám obchodník poskytne ústně, mohou být zkreslené pracovníkem, který se například domnívá, že daná informace je každému jasná, případně ji úmyslně zkreslí. Proto se ptejte naprosto na vše, čemu nerozumíte. Pracovníci obchodníka jsou zde proto, aby vám pomohli s vašimi obchody, stejně jako kdyby oni byli vašimi klienty a požadovali vyčerpávající informace z vašeho oboru.

3. Výhody a rizika obchodu

Každou investici důkladně rozeberte s vaším obchodníkem předem. Musí vám objasnit nejen světlé stránky obchodu (zisky) ale hlavně i ty negativní (rizika, možné ztráty). Pamatujte si, že potenciální zisky musí být postaveny na faktech a ne na vývoji cen a indexů z minulosti. Každá akcie představuje část společnosti, vzpomeňte si na váš podnik. Kolik času potřebujete k realizaci zisků po spuštění výroby, po dohodě s konkurentem a tak dále. Přesně takto fungují i akcie na burze. Unáhlený telefon makléře a vaše následné překotné rozhodnutí může způsobit katastrofální propad vašich obchodů. Dobrý makléř sleduje vývoj a dokáže vám říci, zdali je daná zpráva relevantní, či nikoliv, nedoporučuje velmi rizikové akcie a nesnaží se vás bezdůvodně nahnat do častého obchodování.

A tady se dostáváme k samostatnému problému – poplatkům. Denní obchodování akcií je výhodné pro profesionály, kteří si dokážou zajistit téměř nulové poplatky za transakce. Časté obchodování se pro obyčejného člověka rovná téměř odevzdání investice obchodníkovi. Poplatky za obchody velmi často převýší zisk z obchodů a z vašich úspěšných obchodů je vyplacen obchodník, zatímco vy o peníze přijdete.

4. Nechte si nezávisle poradit

Většina investorů, kteří investují s poradcem, vkládá částku v řádu statisíců nebo milionů. Proto ochraňte vaše investice nezávislým rozborem cizích společností. Na trhu už dnes existují firmy, které provádějí pouze analýzy probíhajících investic s konzultacemi. Získáte nestranný pohled na dění, jehož cena je nesrovnatelně nižší než celá investice, a v některých případech vám zachrání spoustu peněz a pozdějších nervů.

5. Vzdělávejte se

Na základě zkušeností klientů, které zastupujeme, jsme došli k zjištění, že spoustě věcí se dalo předejít. Samozřejme, řeknete, po bitvě je každý generálem. Ale nekontrolovat vývoj svého účtu, nezajímat se o poplatky, které si obchodník účtuje až na konci, bezmezně důvěřovat cizím lidem, že vše dělají ve vašem zájmu – to je přesně cesta, jak o své peníze přijít.

Rada na závěr – být obezřetný, hájit si svá práva, chtít vědět co nejvíc a nechat si poradit. Potom můžete i vy potkat poctivé obchodníky a kapitálový trh může i vám přinést úspěch.

Autor je jednatelem společnosti KLV Consulting

Autor: Pavel Kočalka
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!