Commerzbank shání kapitál | E15.cz

Commerzbank shání kapitál

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Julia Schwager, Commerzbank AG

pez

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší německá banka – Commerzbank – odkoupí za 600 milionů dolarů zpět své hybridní cenné papíry. Je to první ze série kroků k posílení kapitálu. Banka se chce vyhnout nutnosti požádat německou vládu o finanční pomoc. Další finanční injekce od vlády by totiž fakticky znamenala její zestátnění.

Pokud mu má banka zabránit, musí do konce června plnit zpřísněné požadavky na kapitálovou přiměřenost, které prosadila Evropská unie. Jedním z hlavních je držení poměrového ukazatele Tier 1, tedy poměru rizikově vážených aktiv ke kapitálu banky, nad devíti procenty.

Commerzbank uvedla, že bude potřebovat minimálně 2,9 miliardy eur, aby přísné podmínky Evropského orgánu pro bankovnictví splnila. Analytici očekávají, že konečná potřeba kapitálu bude o mnoho vyšší.

Německému finančnímu ústavu podráží nohy zejména přísnější hodnocení (takzvaná riziková váha) vládních dluhopisů při výpočtu ukazatele Tier 1. To bylo zavedeno kvůli dluhové krizi eurozóny. Commerzbank je jedním z největších držitelů vládních dluhopisů zemí euroklubu.

Autor: pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah