Čtyřem největším čínským bankám může chybět až 400 miliard dolarů | E15.cz

Čtyřem největším čínským bankám může chybět až 400 miliard dolarů

čínský jüan
čínský jüan
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři největší banky v Číně si možná budou muset zajistit dohromady až 400 miliard dolarů (10,1 bilionu korun), aby dostály novým globálním požadavkům na výši kapitálu. S odvoláním na zdroje z finančních kruhů to uvedla agentura Reuters.

Rada pro finanční stabilitu (FSB) v pondělí představila konečný návrh nových pravidel, která mají zabránit, aby se 30 systémově důležitých bank ve světě muselo zachraňovat penězi daňových poplatníků. Čína má mezi nimi čtyři banky.

Čínští regulátoři tvrdě lobbovali za výjimku z navrhovaného požadavku na tvorbu kapitálových rezerv, které bude možné v případě problémů dané banky odepsat.

FSB, která koordinuje regulaci finančního sektoru ve skupině předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20, v únoru navrhla tuto výjimku pro banky na rozvíjejících se trzích. Po námitkách západních bank, že by to znamenalo nespravedlivou výhodu pro čínské státní banky, v pondělí návrh stáhla. Místo toho ale navrhla delší dobu, po jejímž uplynutí mají banky na mladých trzích nové kapitálové požadavky splňovat.

Banky musejí začít tvořit rezervy

FSB nyní předpokládá, že banky na vyspělých trzích si do ledna 2019 vytvoří finanční rezervu v objemu minimálně 16 procent hodnoty svých rizikových aktiv. Do ledna 2022 se má tento podíl zvýšit na nejméně 18 procent. Pro bankovní domy na rozvíjejících se trzích počítá s roky 2025, respektive 2028.

Čtyři největší banky v Číně tak podle zdrojů budou zřejmě muset vytvořit kapitálové rezervy v celkové výši až 400 miliard dolarů, i když dříve než v roce 2020 to pravděpodobně nebude.

Čínské banky by se ale kvůli tomuto požadavku mohly ocitnout pod tlakem, aby začaly omezovat poskytování úvěrů. Komunistická vláda v Pekingu přitom po finančních institucích žádá, aby podporovaly hospodářský růst. Ekonomická expanze Číny v poslední době zpomaluje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah