Daňové plány rumunského ministerstva srazily akcie rakouské Erste Bank a Raiffeisen Bank | E15.cz

Daňové plány rumunského ministerstva srazily akcie rakouské Erste Bank a Raiffeisen Bank

Daňové plány rumunského ministerstva srazily akcie rakouské Erste Bank a Raiffeisen Bank
Erste Group Bank
• 

ČTK

Akcie rakouských finančních ústavů Erste Bank a Raiffeisen Bank International výrazně oslabují. Dolů zamířily poté, co rumunské ministerstvo financí představilo plány na zdanění bankovních aktiv. Informuje o tom agentura Reuters.

Erste Bank vlastní největší rumunskou banku Banca Comerciala Romana (BCR). Raiffeisen Bank International v listopadu uvedla, že má v Rumunsku šest procent svých aktiv. Podle analytiků ze společnosti KBW by plánovaná rumunská daň kromě těchto dvou rakouských bank zasáhla rovněž francouzskou společnost Société Générale.

Akcie Erste Bank vykazovaly kolem třinácté hodiny pokles asi o sedm procent, zatímco akcie Raiffeisen Bank International ztrácely přes tři procenta. Akcie Société Générale si nicméně zhruba procento připisovaly.

Všechny tři zmíněné banky působí i v České republice. Raiffeisen Bank International v Česku od roku 1993 nabízí své služby prostřednictvím ústavu Raiffeisenbank. Erste Bank ovládá Českou spořitelnu a Société Générale vlastní většinový podíl v Komerční bance.

Rumunské ministerstvo financí představilo plány na novou daň v úterý. "Neměli bychom se bát nazývat tuto daň poplatkem uvaleným na chamtivost. Je to návrh, který má sloužit k ochraně Rumunů," uvedl rumunský ministr financí Eugen Teodorovici. Vláda by podle něj mohla tuto daň schválit do konce letošního roku.

Burzy zažily silný otřes, akcie rychle padají

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!