Draghi: ECB je připravena rychle zasáhnout na podporu inflace | e15.cz

Draghi: ECB je připravena rychle zasáhnout na podporu inflace

Šéf ECB Mario Draghi
Šéf ECB Mario Draghi
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská centrální banka (ECB) je připravena k rychlým krokům, které zvýší neúnosně nízkou inflaci v eurozóně. Uvedl to šéf banky Mario Draghi. Naznačil přitom, že ECB zřejmě učiní změny v nákupech dluhopisů a sníží svou depozitní sazbu. Jeho slova hodnotí agentura Reuters jako dosud nejdůraznější náznak, že ECB na prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Draghi znovu zdůraznil zvýšené riziko, že ECB se nepodaří splnit inflační cíl. Cílem banky je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně pohyboval těsně pod dvěma procenty. Letos se inflace pohybuje kolem nuly a v září se dočasně vrátila do záporného pásma.

„Pokud (na zasedání 3. prosince) dojdeme k závěru, že současná trajektorie měnové politiky není pro dosažení našeho cíle dostatečná, uděláme, co bude zapotřebí, aby se inflace co nejrychleji zvýšila,“ řekl Draghi. Šéf ECB také uvedl, že hospodářské oživení eurozóny zůstává skromné a výhled globální ekonomiky se v posledních měsících zřetelně zhoršil, zejména pak v rozvíjejícím se světě. Po jeho slovech kurz eura klesl vůči dolaru o půl procenta pod 1,07 USD.

Šéf německé centrální banky a jeden z členů rady ECB Jens Weidmann se ale na téže konferenci vyjádřil ohledně ekonomického vývoje optimističtěji a před dalším rychlým uvolněním měnové politiky naopak varoval. „Nevidím důvod podceňovat ekonomický výhled a malovat chmurné obrázky,“ řekl Weidmann. „Neměli bychom zapomínat ani na to, že dosavadní kroky v měnové politice stále potřebují čas, aby se plně promítly do ekonomiky,“ dodal. Weidmann je hlavním kritikem extrémně uvolněné měnové politiky, kterou ECB prosazuje.

ECB po říjnovém zasedání uvedla, že v prosinci svou měnovou politiku přehodnotí a zřejmě ji dál uvolní. Draghi tehdy řekl, že na zasedání se diskutovalo například o dalším snížení depozitní sazby, kterou banka loni v červnu srazila do záporného pásma. ECB nakupuje od března státní dluhopisy v objemu zhruba 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč) měsíčně. Informované zdroje agentuře Reuters minulý týden sdělily, že ECB zkoumá možnost nákupů komunálních dluhopisů, tedy obligací měst či větších samosprávných jednotek.

Euro po komentáři šéfa ECB Draghiho oslabilo
Jednotná evropská měna euro po dvou dnech růstu oslabuje. K jejímu poklesu přispěl zejména komentář šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který dnes vyjádřil ochotu posílit stimulační opatření, aby se v zemích eurozóny zvýšila míra inflace.

Krátce po 17:00 SEČ euro vůči dolaru ztrácelo asi 0,6 procenta na 1,0663 USD. Od počátku listopadu již k dolaru odepsalo téměř tři procenta a je na cestě vykázat nejhorší měsíční výkon od března. K japonskému jenu kurz eura ztrácel 0,7 procenta na 130,97 JPY, dolar vůči jenu pak odepisoval 0,1 procenta na 122,82 JPY.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery