Fyzická dostupnost bank se zhoršuje. A nonstop linek je poskrovnu | E15.cz

Fyzická dostupnost bank se zhoršuje. A nonstop linek je poskrovnu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jednáte rádi s bankou osobně? Tak pro vás máme špatnou zprávu. Proces snižování počtu poboček, respektive zkracování otevírací doby bankovních domů, totiž zdaleka neskončil. Například ve srovnání s rokem 2014 má letos hned osm z jedenadvaceti sledovaných bank kratší otevírací dobu. Pouze polovina z 21 bank pak má bezplatnou telefonní infolinku, jen do čtyřech se dovoláte nonstop.

Údaje vyplývají z aktuálních dat analytické agentury Datank, která jsou zpracovávána v rámci výzkumu Nejlepší banka a Nejlepší pojišťovna 2015. Partnery výzkumu jsou společnosti KPMG ČR společně s IBM ČR.

Nejrozsáhlejší otevírací dobou podle průzkumu disponují pobočky Air Bank, které mají otevřeno sedmdesát čtyři hodin týdně. Prvenství dosáhla banka především kvůli tomu, že její pobočky mohou klienti navštěvovat i v sobotu a v neděli.

Na druhém místě je s odstupem pouhých tří hodin ING Bank . Další bankovní instituce jsou daleko za první dvojicí. Třetí Equa bank je pozadu o necelých dvacet hodin týdně.

K nejvýraznějšímu omezení došlo u Zuno Bank a Equa bank, kde se průměrná týdenní otevírací doba snížila o šestnáct, respektive dvanáct hodin.

Era poráží silnou trojku, díky poště

Co se týče počtu poboček, je na vrcholu s velkým odstupem Era Poštovní spořitelna s více než třemi tisíci pobočkami po celé České republice. Zde je však nutno zmínit, že Era Poštovní spořitelna poskytuje své služby také na pobočce České pošty. Na druhém místě je České spořitelna s 644 pobočkami a jako třetí v pořadí je Komerční banka, která má necelých čtyři sta poboček.

V průběhu roku rozšířilo šest bankovních domů síť svých poboček, a to v průměru zhruba o více než tři pobočky. Stejné množství bank počet poboček zredukovalo. K nejvýraznějšímu poklesu došlo u Expobank CZ, která uzavřela deset svých poboček.

Nejlepší bonus: všechny bankomaty zdarma

V celkovém počtu bankomatů nedošlo na území České republiky k výrazné změně. V letošním roce u nás naleznete 5432 bankomatů oproti loňským 5635 bankomatům. Pozorujeme tedy snížení počtu v řádu stovek, což je v kontextu celé ČR jen těžko postřehnutelné.

Nejpočetnější síť bankomatů má Česká spořitelna s počtem něco málo přes třináct set. Shodně se pak dělí o druhé místo Československá obchodní banka a Era Poštovní spořitelna, z nichž každá nabízí pro výběr přesně 908 vlastních bankomatů.

Na opačném konci žebříčku jsou pak banky, které nemají žádné vlastní bankomaty. Patří sem třeba Equa bank, Expobank CZ, mBank nebo Zuno Bank.

Některé z nich ale nabízí nulový poplatek za výběr ze všech existujících bankomatů. Většinou je tato služba součástí nějaké varianty balíčku běžného účtu, nebo ji banka nabízí bez jakýchkoliv podmínek a pro všechny.

„Dostupnost banky je často relativní. Například výběr ze všech bankomatů zdarma, který u nás několik bank nabízí, je pro klienta ve finále užitečnější než počet bankomatů. Klient nemusí rozlišovat mezi bankomatem vlastní a cizí banky a má tak k dispozici vlastně nejširší možnou síť,“ uvedla za agenturu Datank Radka Krůtová

Nepřetržitě se dovoláte, ale jen někam

Šest bank si za zvednutí telefonu operátorem nechá zaplatit. Pouze jedna z nich, konkrétně Zuno Bank, ale nabízí nepřetržitý provoz a garantuje, že hlasová služba bude klientům k dispozici kteroukoliv denní i noční hodinu. Operátoři dalších pěti bank jsou k zastižení pouze 40 hodin týdně.

Jedenáct z jedenadvaceti hodnocených bankovních institucí má telefonní infolinku bezplatnou. Pouze u čtyř bank je ale operátor na druhém konci telefonu k dispozici nonstop. Jsou to Česká spořitelna, Československá obchodní banka, Raiffeisenbank a Wüstenrot hypoteční banka.

Není tedy překvapením, že v celkové dostupnosti jsou nejlépe hodnoceny právě tyto čtyři banky. V celkovém hodnocení si potom velmi dobře vedly také Era Poštovní spořitelna, Citibank Europe, GE Money Bank nebo mBank a UniCredit Bank.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah