Inflace v eurozóně zpomalila, ceny energie však prudce rostly | E15.cz

Inflace v eurozóně zpomalila, ceny energie však prudce rostly

European Central Bank. V roce 2013 vyrostla ve Frankfurtu nad Mohanem budova    Evropské centrální banky. Náklady na její stavbu spolkly jedenu a čtvrt miliardy dolarů.
European Central Bank. V roce 2013 vyrostla ve Frankfurtu nad Mohanem budova Evropské centrální banky. Náklady na její stavbu spolkly jedenu a čtvrt miliardy dolarů.
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace nacházela těsně pod dvěma procenty.

V silném růstu pokračovaly v srpnu ceny energie. Meziročně se zvýšily o 9,2 procenta po červencovém nárůstu o 9,5 procenta. Meziroční tempo růstu cen potravin, alkoholu a tabáku zůstalo na 2,5 procenta, plyne z rychlého odhadu Eurostatu.

ECB se již delší dobu snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Nákupy dluhopisů je sice v letošním roce připravena ukončit, úrokové sazby však hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah