Irsko úspěšně prodalo svůj dluh | E15.cz

Irsko úspěšně prodalo svůj dluh

Irsko - ilustrační foto
Irsko - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Tomáš Plhoň, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po necelých třech letech od získání mezinárodní půjčky se dnes Irská vláda vrátila na finanční trhy. Poprvé od roku 2010, kdy Irsko získalo 70 miliard eur od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, vydala země nové vládní dluhopisy. Ty se mezi investory setkaly s obrovským zájmem.

Aukce irských dluhopisů byla několikrát přeupsána a oproti původnímu plánu, který počítal se získáním financování mezi dvěma až třemi miliardami, prodala vláda dluhopisy v hodnotě 5 miliard eur. Dle informací agentury Reuters se výnos bondů s desetiletou splatností vyšplhal na 4,15 procenta. To je nejméně ze všech zemí PIIGS, kam patří další zadlužené ekonomoiky Portugalska, Španělska, Itálie a Řecka.

Vládní agentura (National Treasury Management Agency), která se o obstarávání irského dluhu stará, už v minulých měsících několik aukcí provedla, nikdy si však nepůjčila na tak dlouhé období. Teprve dnešním dnem se dle mezinárodních komentátorů považuje irský návrat na trhy za ukončený a úspěšný. „Aukce vyslala důležitý signál. Ukazuje, že se země v pořádku vrátila na kapitálové trhy,“ cituje Reuters nejmenovaného makléře, který se na aukci podílel.

Přesto se ještě Irsko nemůže tak docela chlubit znovu nabytou finanční nezávislostí. Půjčka z roku 2010 stále ještě není vyčerpána a vláda z ní bude čerpat do konce roku, teprve v roce příštím zahájí kompletní financování dluhu pomocí kapitálových trhů.

V uplynulých měsících nicméně země potvrzuje statut solidní ekonomiky, která se po periodě těžké recese pomalu navrací k normálu. V únoru vláda vyjednala s Evropskou centrální bankou prodloužení splatnosti půjček, které poskytla na záchranu domácích bank. Zároveň se zavázala, že do konce roku 2020 sníží své mandatorní výdaje o 20 miliard eur.

Autor: Tomáš Plhoň, Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.