J&T Banka vydělala na úvěrech ECB | E15.cz

J&T Banka vydělala na úvěrech ECB

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: jtbank.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko-slovenská J&T Banka potvrdila čich na dobré investice. Loni ji nechala královsky vydělat Evropská centrální banka (ECB). Obchody se slovenskými státními dluhopisy vynesly J&T Bance stamiliony korun.

J&T Banka dosáhla v loňském roce rekordního zisku přes 920 milionů korun. Celkem 700 milionů vydělalo obchodování s cennými papíry na vlastní účet, uvedla banka v dubnu. Velká část tohoto zisku pramení právě z obchodu se slovenskými státními dluhopisy.

Na J&T Banku se díky jejímu působení na Slovensku vztahoval program dlouhodobého refinancování LTRO, v jehož rámci ECB nabídla bankám v eurozóně tříleté úvěry za úrok pouhého jednoho procenta ročně. Ve dvou tendrech si na přelomu let 2011 a 2012 od ECB půjčilo na 800 bank přes bilion eur.

J&T Banka nakoupila slovenské bondy za 6,7 miliardy korun. „Podařilo se nám rychle skoupit veškeré tehdy dostupné slovenské státní dluhopisy na trhu a nechali jsme si je financovat prostředky ECB,“ uvedl pro deník E15 Daniel Drahotský, ředitel úseku Finanční trhy J&T Banky.

Na dluhopisy, které nesly tříprocentní roční výnos, si J&T Banka půjčila u ECB za jedno procento. Získala tak naprosto bezrizikový zisk ve výši dvou procent ročně. „My jsme této nabídky jednoduše využili a koupili jsme si slovenské státní dluhopisy. Přišlo nám to jako dobrý nápad, který se posléze ukázal být ještě lepším, než jsme čekali. Dluhopisy následně posílily tak, že se nám podařilo vydělat během jednoho roku to, co jsme plánovali vydělat až během tří let,“ uzavírá Drahotský. Banka po růstu ceny dluhopisů obligace prodala a půjčku ECB obratem splatila.

J&T Banka nechce uvést, kolik přesně na slovenských dluhopisech vydělala. Na 6,7 miliardy korunách se za půl roku jen na rozdílu úrokových sazeb dalo vydělat 67 milionů korun. Ještě více však v prvním loňském pololetí narostla hodnota slovenských bondů.

Hodnota pětiletých slovenských vládních obligací se v prvním loňském pololetí podle agentury Bloomberg zvýšila o patnáct procent. To by na 6,7 miliardy korun znamenalo teoretický půlroční zisk až přes půl miliardy korun. J&T Banka k tomu doplnila, že se jí nechtělo riskovat s dluhopisy dalších zemí eurozóny, kde se dalo vydělat ještě více. „Bylo by to příliš riskantní. Netroufali jsme si jít mimo naše domácí trhy,“ konstatoval Štěpán Ašer, generální ředitel J&T Banky.

V rozhovoru pro deník E15 Ašer uvedl, že do budoucna očekává zisk banky na úrovni 700 milionů korun. „Všechno nad by znamenalo, že se dařilo,“ říká Ašer.

Rozhovor s šéfem J&T Banky Štěpánem Ašerem čtěte ve středečním vydání deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.