Kellnerova PPF chystá odchod z pojišťovnictví | E15.cz

Kellnerova PPF chystá odchod z pojišťovnictví

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Představa, že podnikání nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a pojišťovnictví patří nerozlučně k sobě, přestane platit. Kellnerova skupina PPF se podle informací deníku E15 chystá urychlit prodej své části Generali PPF Holdingu, jehož součástí je Česká pojišťovna i další pojišťovny v zemích střední a východní Evropy.

PPF má možnost uplatnit opci na prodej svého 49procentního podílu italské pojišťovně Generali v roce 2013, ale o odchod ze společného podniku se snaží už nyní. První letošní pokus nevyšel, zablokoval ho jeden z akcionářů Generali – italská Mediobanca. Tu odrazovala příliš vysoká částka, kterou by bylo nutné Kellnerovi zaplatit. Hodnota podílu PPF se podle Generali začátkem roku pohybovala kolem 2,5 až tří miliard eur, teď už může být vyšší.

Kellner nyní přichází se vstřícným plánem – svůj podíl by prodával v několika etapách počínaje příštím rokem. Český podnikatel zřejmě počítá s tím, že se jeho majetek ještě zhodnotí. Generali totiž oznámila, že se stále hlásí k záměru uzavřít do konce roku s druhou největší ruskou bankou VTB dohodu o společném podniku, který by se vrhl na ruské pojišťovnictví.

Sama Generali již dříve E15 potvrdila, že v Rusku jedná jménem holdingu s PPF. Dokud Italové Kellnera nevyplatí, musejí Generali i PPF respektovat dohodu, podle níž jeden bez druhého v ruském pojišťovnictví neučiní ani krok.

Díky celému manévru – vytvoření společného podniku s ruskou státní bankou a následnému prodeji podílu PPF Italům – by Kellner mohl vyřešit i starý spor s ruským podnikatelem Olegem Děripaskou o pojišťovnu Ingosstrach. Menšinový podíl PPF v Ingosstrachu by byl totiž také převeden do společného podniku a Kellner by nakonec fakticky inkasoval peníze i za jeho prodej.

Snaha urychlit odchod PPF z holdingu s Generali zřejmě souvisí s rozdílným přístupem vůči novým příležitostem na východních trzích. „My už jsme také relativně velká skupina, jsme ale flexibilní a rozhodujeme se rychle,“ prohlásil před časem muž číslo dvě v PPF Jiří Šmejc. PPF a Generali se podle něj lišily v apetitu jít do rizika a schopnosti rychle se rozhodnout. Neochotu podporovat údajně příliš riskantní Kellnerovy plány v Rusku potvrzovali i někteří akcionáři Generali.

Zatímco pojišťovnictví zřejmě z hledáčku Petra Kellnera víceméně zmizí, nadějně se rýsují jiné obory jeho podnikání – retailové i korporátní bankovnictví, maloobchod, těžba drahých kovů, energetika nebo reality. Nejhodnotnějším Kellnerovým aktivem je Home Credit – především díky aktivitám v Rusku, ale i v Česku.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah