Kellnerovu Home Creditu se nedaří. V Rusku zavírá pobočky a propouští | E15.cz

Kellnerovu Home Creditu se nedaří. V Rusku zavírá pobočky a propouští

Home Credit
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské bance Home Credit & Finance Bank (HCFB), která patří do skupiny PPF českého finančníka Petra Kellnera, se v poslední době nedaří. Přestože stále patří mezi hlavní hráče na trhu spotřebitelských úvěrů, v letošním prvním čtvrtletí poprvé ve své historii vykázala ztrátu. Banka do konce prvního pololetí zavře 200 poboček a propustí 1400 lidí.

Zavírání poboček potvrdil šéf komunikace Home Credit Milan Tománek. Dodal, že pobočková síť Home Creditu se skládá z několika typů, a to 2500 poboček a minipoboček, kde se dají provést vkladové i úvěrové operace, kiosků, kde lze podat žádost a vybrat úvěr z bankomatu, a zhruba 90 tisíc úvěrových přepážek v maloobchodech. Zavírání se podle něj dotýká jen poboček. Ve většině případů se HCFB rozhodla sloučit některé pobočky ve větších městech.

Za leden až březen činila ztráta Kellnerovy ruské banky asi 3,3 miliardy rublů (zhruba 1,9 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 3,5 miliardy rublů o rok dříve. Ztrátu způsobily rekordní rezervy na ztrátové úvěry.

Nyní musíme zvážit každou kopějku, říká ředitel banky

„Nyní je potřeba šetřit peníze a dvakrát zvážit každou kopějku - byly to tři roky rychlého růstu a myslím si, že současná doba ochlazení je pro banky velmi užitečná,“ prohlásil generální ředitel banky Ivan Svítek. Je to podle něj příležitost znovu zvážit všechny projekty, kterých má banka velké množství, a ne všechny mohou být v krátké době ziskové.

Úsporný režim plánuje banka až do konce roku. Další kroky budou záviset na tom, jak skončí hospodaření banky za celý rok a jak se bude vyvíjet situace na trhu spotřebitelských úvěrů, řekl Svítek ruskému listu Vedomosti. Neuvedl však, zda banka bude dál zavírat pobočky a propouštět i v druhé polovině roku.

Vedomosti: Zavírání poboček má ušetřit až 500 milionů rublů

Vedomosti citovaly zdroj z banky, podle kterého má uzavírání poboček a propouštění ušetřit HCFB ročně 400 až 500 milionů rublů.

HCFB začala loni v létě omezovat poskytování vysoce rizikových hypotečních úvěrů a měnit obchodní model. Podle listu Vedomosti od té doby počet zaměstnanců banky klesl o 1000 na 34 077.

Propouští i jiné ruské banky

Podobná je podle listu situace také u konkurence. Například ruská Standard Bank propustila v prvním čtvrtletí asi 1400 zaměstnanců, což je zhruba sedm procent pracovní síly. Ve společnosti Renaissance Credit počet zaměstnanců klesl o 8,2 procenta.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah