Komerční bance v pololetí vzrostl zisk na 6,4 miliardy. Pomohly hypotéky | E15.cz

Komerční bance v pololetí vzrostl zisk na 6,4 miliardy. Pomohly hypotéky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komerční bance v prvním pololetí letošního roku vzrostl konsolidovaný čistý zisk připadající na akcionáře banky meziročně o 1,2 procenta na 6,4 miliardy korun. Za dobrým výsledkem stojí zejména nárůst hypoték o desetinu. Růst byl naopak zpomalen nižší cenou základních služeb.

Celkové provozní výnosy za první půlrok bance klesly o 2,3 procenta na 15,154 miliardy korun a čisté výnosy z poplatků a provizí jí poklesly o 3,5 procenta na 3,402 miliardy korun. Mezi hlavní důvody poklesu provozních výnosů patřily především nízké úrokové sazby, snížení cen základních bankovních služeb a utlumená aktivita na finančním trhu v důsledku ukotvení měnového kurzu a úrokových měr centrální bankou, uvedla banka.

Čisté úrokové výnosy KB stouply o 0,3 procenta na 10,6 miliardy korun. Čistý zisk z finančních operací klesl následkem opatření České národní banky o 18,8 procenta na 1,1 miliardy korun. Celkové provozní náklady se snížily o 1,3 procenta na 6,3 miliardy. Personální náklady stouply o 0,6 procenta při poklesu průměrného počtu zaměstnanců o 0,9 procenta na 8545.

„KB ukázala, že se dokáže s obtížnými podmínkami na trhu poprat velmi dobře. Úvěrový trh sice stále neroste a výnosy na trzích nadále klesají, bance se přesto podařilo stabilizovat čistou úrokovou marži,“ komentoval čísla analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Pozitivní je vývoj nákladů rizika díky nízkému podílu nových nesplácených úvěrů. „Očekávám, že letošní čistý zisk banky bude i přes horší tržní podmínky jen nepatrně nižší než v roce 2013,“ odhadl. Akcie KB na pražské burze před 11:00 posilovaly o 1,1 procenta na 4548 korun.

1,6 milionu klientů

Finanční ředitel banky Libor Löfler očekává letos růst úvěrů skupiny o tři procenta. Banka podle něj nyní dividendovou politiku nemění. Předseda představenstva a generální ředitel KB Albert Le Dirac’h řekl, že nové protiruské sankce EU banku výrazněji neovlivní.

Počet klientů samotné KB se v pololetí meziročně zvýšil o 22 tisíc na 1,609 milionu. Celá skupina ke konci června obsluhovala 2,5 milionu klientů. Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB se meziročně zvýšil o 3,5 procenta na 491,8 miliardy korun.

Hypotéky o desetinu

Nejvíce k růstu přispěly hypoteční úvěry a rostlo i spotřebitelské úvěrování. Objem poskytnutých hypoték narostl meziročně o 10,1 procenta na 151,2 miliardy. Klienti dávali v situaci nízkých úrokových sazeb hypotékám přednost před úvěry ze stavebního spoření. Objem úvěrů poskytnutých Modrou pyramidou tak poklesl o 13 procent na 40,8 miliardy. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých KB a společností ESSOX vzrostl o 4,4 procenta na 28,7 miliardy korun.

Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB podnikům vzrostl o 3,1 procenta na 266,5 miliardy korun. Celkový objem úvěrů poskytnutých středním a velkým korporátním klientům, včetně financování od společnosti Factoring KB, vzrostl o 3,3 procenta na 216,5 miliardy.

Konsolidovaný objem vkladů vzrostl meziročně o osm procent na 638,6 miliardy. Vklady podniků vzrostly o 9,7 procenta na 355,1 miliardy. Vklady občanů v KB se zvýšily o 6,6 procenta na 167,8 miliardy korun. Vklady ve stavební spořitelně Modrá pyramida vzrostly meziročně o 0,9 procenta na 72,1 miliardy.

Daří se také mateřské firmě

„Výsledek v podobě nárůstu počtu zákazníků, objemu spravovaných aktiv i úvěrů poskytnutých domácnostem je vynikající. Nicméně i přes dobrý stav domácího hospodářství bylo finanční prostředí v první polovině roku náročnější oproti našemu očekávání, hlavně v důsledku dalšího poklesu úrokových sazeb a zpoždění při oživování poptávky podniků po úvěrech,“ uvedl Le Dirac’h.

Většinový vlastník KB, francouzská Société Générale, ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 7,8 procenta na 1,03 miliardy eur, tedy 28,5 miliardy korun. Akcie KB se obchodují na pražské burze, ve čtvrtek uzavíraly obchodování na ceně 4498 korun za akcii.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.