Komerční banka v pololetí zvýšila zisk o víc než polovinu | e15.cz

Komerční banka v pololetí zvýšila zisk o víc než polovinu

Komerční banka
Komerční banka
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Čistý zisk Komerční banky vzrostl v letošním prvním pololetí meziročně o 60,3 procenta na 8,4 miliardy korun. Provozní výnosy se zvýšily o 29,5 procenta na 19 miliard korun. Loňský výsledek ovlivnila protiepidemická opatření a také tehdejší úrokové sazby byly na extrémně nízkých úrovních.

Čisté úrokové výnosy vzrostly o 42,2 procenta na 14,2 miliardy korun. „Objemy úvěrů a vkladů stouply a tržní úrokové sazby byly meziročně výrazně vyšší, což podpořilo výnosy z reinvestic vkladů a vlastních zdrojů banky,“ uvedla KB. Čistý výnos z poplatků a provizí se zvýšil o 6,3 procenta na téměř tři miliardy korun. Lidé častěji platí kartou.

Úvěry klientům meziročně rostly o 8,7 procenta na 769,4 miliardy korun. Objem úvěrů na bydlení byl vyšší o osm procent, z toho objem hypoték narostl o 5,2 procenta na 266,2 miliardy korun. Spotřebitelské úvěry se pak zvýšily o 4,8 procenta a celkově dosáhly 34,5 miliardy korun.

Celkový objem vkladů se meziročně zvýšil o 2,7 procenta na 1,03 bilionu korun. „Klienti umísťovali své prostředky z běžných účtů na výnosnější termínované a spořicí vklady a také do podílových fondů,“ uvedla banka. Vklady občanů se ale meziročně snížily o 0,8 procenta, vklady korporátních a podnikatelských klientů naopak o 7,7 procenta vzrostly.

Za celý rok očekává Komerční banka růst výnosů o více než pětinu ve srovnání s rokem 2021. Za klíčová rizika považuje další eskalaci války na Ukrajině, delší či prohlubující se nedostatek energetických surovin a případný návrat pandemických omezení a uzávěr. Vedení KB ale očekává, že zisk za letošní rok bude dostatečný k pokrytí kapitálových potřeb a výplatě dividend.

Také konkurenčním bankám zisky v prvním pololetí rostly. V případě České spořitelny to bylo meziročně o 67 procent na 11 miliard korun. Čistý zisk Moneta Money Bank stoupl o 101 procent na 2,9 miliardy korun a Raiffeisenbank o 78 procent na více než tři miliardy korun. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první pololetí čistý zisk 4,2 miliardy korun, což je nárůst o 45 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah