Lovci pohledávek z APS se vrhli na balkánské dluhy | E15.cz

Lovci pohledávek z APS se vrhli na balkánské dluhy

Konvertibilní marka
Konvertibilní marka
• 
ZDROJ: Profimedia

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tuzemská finanční skupina APS Holding, která po Evropě ve velkém skupuje od bank nesplácené úvěry, vyrazila za obchody na Balkán. Češi od několika bank v Černé Hoře a Bosně a Hercegovině nakoupili nesplácené půjčky v přepočtu za více než 16 miliard korun. Ve většině případů jde o firemní úvěry zajištěné komerčními nemovitostmi, součástí jsou ale i nemovitosti v turistických oblastech Černé Hory zabavené neúspěšným byznysmenům z cestovního ruchu.

 

„Na Balkáně vidíme obrovský potenciál i pro další investiční příležitosti,“ uvádí investiční šéf APS Viktor Levkanič. Tamnímu byznysu s pohledávkami nahrává relativně vysoký podíl nesplácených úvěrů v bankovních bilancích. Chorvaté a Albánci tak například podle dat statistického portálu CEIC nesplácí zhruba svou každou desátou půjčku. Přes pět procent špatných úvěrů ale mají v bilancích právě i banky v Bosně, či Srbsku.

„Poměr špatných úvěrů v bosenském bankovnictví dosahoval ještě v roce 2013 více než patnácti procent,“ píše se v květnové analýze bosenské ekonomiky českého ministerstva zahraničních věcí. „V dalších létech klesala díky rychlejším odpisům,“ dodává materiál úřadu. V roce 2016 si bosenské banky dokonce vynutily zásah Mezinárodního měnového fondu, který kvůli pochybnostem o úvěrování doporučil v tamních bankách provést nezávislý audit. Černohorské bankovnictví je v podstatně lepší formě, a to především kvůli přípravným procesům na členství v Evropské unii, kam se země chystá v roce 2025.

Doposud posledním byznysem APS na Balkáně byl nákup balíku nesplácených spotřebitelských půjček v Chorvatsku v nominální hodnotě kolem 20 miliard korun letos zkraje roku. Tamní banky vymetají špatná aktiva poskytnutá bankami vesměs před vlnou privatizace a před vstupem do unie v roce 2013.

Velké obchody udělala česká APS v posledních letech především v západní Evropě. Jedním z nejrozsáhlejších byl loňský nákup řeckých spotřebitelských půjček od tamní banky Piraeus v objemu bezmála 60 miliard korun. Celkově momentálně skupina APS podnikatele Martina Machoně řídí portfolia nesplácených úvěrů napříč Evropou za 224 miliard korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah