Lovci pohledávek z APS se vrhli na balkánské dluhy

Konvertibilní marka

Konvertibilní marka Zdroj: Profimedia

Tuzemská finanční skupina APS Holding, která po Evropě ve velkém skupuje od bank nesplácené úvěry, vyrazila za obchody na Balkán. Češi od několika bank v Černé Hoře a Bosně a Hercegovině nakoupili nesplácené půjčky v přepočtu za více než 16 miliard korun. Ve většině případů jde o firemní úvěry zajištěné komerčními nemovitostmi, součástí jsou ale i nemovitosti v turistických oblastech Černé Hory zabavené neúspěšným byznysmenům z cestovního ruchu.

 

„Na Balkáně vidíme obrovský potenciál i pro další investiční příležitosti,“ uvádí investiční šéf APS Viktor Levkanič. Tamnímu byznysu s pohledávkami nahrává relativně vysoký podíl nesplácených úvěrů v bankovních bilancích. Chorvaté a Albánci tak například podle dat statistického portálu CEIC nesplácí zhruba svou každou desátou půjčku. Přes pět procent špatných úvěrů ale mají v bilancích právě i banky v Bosně, či Srbsku.

„Poměr špatných úvěrů v bosenském bankovnictví dosahoval ještě v roce 2013 více než patnácti procent,“ píše se v květnové analýze bosenské ekonomiky českého ministerstva zahraničních věcí. „V dalších létech klesala díky rychlejším odpisům,“ dodává materiál úřadu. V roce 2016 si bosenské banky dokonce vynutily zásah Mezinárodního měnového fondu, který kvůli pochybnostem o úvěrování doporučil v tamních bankách provést nezávislý audit. Černohorské bankovnictví je v podstatně lepší formě, a to především kvůli přípravným procesům na členství v Evropské unii, kam se země chystá v roce 2025.

Doposud posledním byznysem APS na Balkáně byl nákup balíku nesplácených spotřebitelských půjček v Chorvatsku v nominální hodnotě kolem 20 miliard korun letos zkraje roku. Tamní banky vymetají špatná aktiva poskytnutá bankami vesměs před vlnou privatizace a před vstupem do unie v roce 2013.

Velké obchody udělala česká APS v posledních letech především v západní Evropě. Jedním z nejrozsáhlejších byl loňský nákup řeckých spotřebitelských půjček od tamní banky Piraeus v objemu bezmála 60 miliard korun. Celkově momentálně skupina APS podnikatele Martina Machoně řídí portfolia nesplácených úvěrů napříč Evropou za 224 miliard korun.