Mateřská skupina ČSOB překvapivě zvýšila zisk, dařilo se jí i v Česku | e15.cz

Mateřská skupina ČSOB překvapivě zvýšila zisk, dařilo se jí i v Česku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Schwarzmann

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Belgická finanční skupina KBC zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 8,3 procenta na 721 milionů eur (19,5 miliardy korun). Objem vkladů a půjček vzrostl na většině hlavních trhů, včetně českého, kde je KBC vlastníkem Československé obchodní banky (ČSOB). Růst zisku je překvapivý, analytici jej odhadovali pouze na 603 milionů eur. V Česku KBC vydělala 191 milionů eur (5,2 miliardy korun), o 50 procent více než před rokem.

Společnost dnes uvedla, že solidního zisku se jí podařilo dosáhnout navzdory vytrvale nízkým úrokovým sazbám a mírnému hospodářskému růstu v domovské Belgii, zatímco střední Evropa rostla výrazněji. K nečekaně solidnímu výsledku jí pomohl také jednorázový příznivý dopad prodeje akcií společnosti Visa Europe.

Skupina snížila výdaje na zaměstnance i na své ústředí, takže celkové provozní výdaje jí klesly o procento. Objem vkladů se ve srovnání s předešlým kvartálem zvýšil na všech trzích. V Česku růst proti předchozímu čtvrtletí dosáhl tři procenta, na Slovensku čtyři a v Belgii pět procent. V Belgii i v Česku byl vyšší také objem půjček, a to o jedno, respektive o dvě procenta.

Česká divize KBC hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 191 milionů eur, ve srovnání se ziskem 127 milionů eur ve stejném období před rokem. Objem půjček zákazníkům jí meziročně vzrostl o desetinu, objem zákaznických vkladů se bez zahrnutí vlivu směnných kurzů zvýšil o devět procent.

Skupina v Česku snižovala provozní výdaje, které za tři měsíce do konce června klesly bez zahrnutí vlivu směnných kurzů meziročně o šest procent na 144 milionů eur.

Skupina také informovala, že představenstvo schválilo pro skupinu KBC novou dividendovou politiku. Podnik bude počínaje letoškem vyplácet každý rok v listopadu prozatímní dividendu jedno euro na akcii, nenastanou-li mimořádné okolnosti. Půjde tedy o zálohovou platbu z celkové dividendy za daný účetní rok. Konečnou dividendu skupina vyplatí po výroční valné hromadě, která ji musí schválit.

ČSOB patří společně s Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank mezi největší české banky podle výše bilanční sumy. Kromě ČSOB je součástí skupiny KBC v České republice také Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Pojišťovna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring, ČSOB Asset Management a skupina Patria.

Graphical visualization of market data.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah