Největší britská banka HSBC se propadla do pětimiliardové ztráty

HSBC (ilustrační foto)

HSBC (ilustrační foto) Zdroj: CTK

očeÚspěch.HSBC zdvojnásobilaza první pololetí meziročněčistý zisk na 5,5 miliardy eur
Canary Wharf - Na Canary Wharf má člověk možnost položit si na chviličku prst na tep doby. Po plácku mezi mrakodrapy spěchají vystresovaní kravaťáci, vrcholoví tradeři všeho druhu. Dřív tu byly doky, dnes tady sídlí globální instituce jako Reuters, HSBC nebo Barclays.
HSBC
šéf HSBC Stuart Gulliver (foto Profimedia.cz)
HSBC (foto Profimedia.cz)
11
Fotogalerie

HSBC se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 204 milionů dolarů (zhruba pět miliard korun) po zisku 5,23 miliardy dolarů před rokem. Hospodářské výsledky podniku byly zasaženy ztrátou spojenou s prodejem brazilské divize, vysokými náklady na restrukturalizaci a nepříznivým vývojem měnových kurzů.

Hrubý zisk HSBC se propadl o 86 procent na 843 milionů dolarů. Bez zahrnutí mimořádných položek však stoupl o sedm procent na 5,6 miliardy dolarů, a to díky růstu příjmů a snižování nákladů. Překonal tak očekávání analytiků.

HSBC je podle tržní hodnoty největší bankou v Evropě. Firma nyní prochází rozsáhlou reorganizací a zaměřuje se na asijský trh, ze kterého pochází většina jejích zisků. V létě HSBC dokončila prodej brazilské divize Banco Bradesco. V souvislosti s touto transakcí vykázala firma účetní ztrátu 1,7 miliardy dolarů.