Wall Street prochází nejdelší ztrátovou šňůrou od roku 1980 | E15.cz

Wall Street prochází nejdelší ztrátovou šňůrou od roku 1980

Jaroslav Bukovský

Investoři přišli během posledních devíti dnů o tři procenta svých peněz.

Nejdelší ztrátová šňůra za posledních 36 let a pokles hodnoty trhu v přepočtu o 16 bilionů korun, takový prozatímní výsledek si připisuje Wall Street přesně den před prezidentskými volbami. Akciový index S&P sdružující pět set největších zámořských firem má za sebou poprvé od roku 1980 devítidenní pokles v řadě.

Důvodem je probuzení tržních hráčů, kteří vzali možné vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách dostatečně na vědomí až v posledních dvou týdnech. „V případě Trumpova vítězství by nejspíše došlo k dodatečné negativní reakci, kterou lze odhadovat na střední jednotky procent,“ uvádí analytik České spořitelny Petr Bártek. Uplynulých devět ztrátových dní zatím připravilo zámořské burziány o tři procenta investic a Wall Street padl nejníže od konce června, kdy Velká Británie oznámila odchod z EU. Vyděšení investoři tak v posledních dnech raději sázejí na hotové peníze.

Na Wall Street je draho jako před krizí, více za akcie zaplatí jen v Dánsku a Irsku

Podle dat rešeršní agentury EPFR přibylo jen za poslední týden v zámořských fondech peněžního trhu 36 miliard dolarů, to znamená zatím suverénně nejvyšší příklon k hotovosti za celý letošní rok. Na zjitřené emoce ukazuje i takzvaný index strachu VIX, investoři se podle něho v předvečer volby obávají dalšího vývoje na trzích ve stejné míře jako v den oznámení brexitu. Ekonomové zdůrazňují, že ani vítězství protikandidátky nemusí být pro burzu všelékem.

„Do konce roku budou mít investoři naopak spíše důvod prodávat v případě vítězství Hillary Clintonové, a to kvůli jejím plánům na zvýšení daní z kapitálových zisků,“ říká hlavní ekonom UniCreditu Pavel Sobíšek.

Autor: e15

„Vítězství Clintonové by zřejmě bylo trhy přijato krátkodobě pozitivně, ale efekt by rychle vyprchal,“ soudí i analytik Patrie Tomáš Vlk. Volba zamíchá růstovými šancemi jednotlivých odvětví.

„Banky by si díky plánům na omezení regulace mohly vést poměrně dobře, a naopak poskytovatelé zdravotní péče by mohli trpět,“ dodává pro případ vítězství Trumpa Bártek. „Taková volba by zároveň přilepšila ropným titulům, naopak by mohla ublížit odvětvím orientovaným na export,“ dodal Sobíšek.

FBI prověřila další e-maily Clintonové. Nenašla nic, za co by ji měla stíhat

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!