Novela zákona zredukovala počet nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů

Zdroj: AsisTeam s.r.o.

Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, který nabyl účinnosti  1.12. 2016, musí všechny nebankovní subjekty, které se zabývají poskytováním spotřebitelských úvěrů, získat od ČNB licenci. Podobnou, jakou mají banky a družstevní záložny. Dá se říct, že tato podmínka výrazně vyčistila trh s poskytovateli spotřebitelských úvěrů.

Před vstupem novely zákona do platnosti na českém trhu působilo zhruba 55 000 poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří tuto činnost vykonávali na základě živnostenského oprávnění. Z tohoto počtu se podle seznamů ČNB o získání licence pro nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru ucházelo pouze 108 subjektů, mezi nimiž byly také leasingové divize bank. Ze všech podaných žádostí získalo licenci celkem 85 společností. Jsou to leasingové, splátkové, mikroúvěrové společnosti a subjekty poskytující vyšší částky jištěné zástavním právem. Novela zákona tak přispěla k tomu, že klienti mají u úvěrových společností s certifikací ČNB jistotu spolehlivého partnera, který dodržuje evropské předpisy i metodiku schválenou ČNB.

K získání licence ČNB musely firmy splnit několik podmínek – kromě základního kapitálu ve výši minimálně 20 milionů korun musely prokázat původ finančních zdrojů, důvěryhodnost vedení firmy a dodržování vnitřních předpisů upravujících pravidla a postupy při poskytování nebankovních úvěrů,“ říká o podmínkách certifikace Michal Randůšek, jednatel společnosti Asisteam s.r.o. Je jednou z mála společností, specializujících se na americké nebankovní hypotéky, která získala licenci ČNB a stala se tak jednou z důvěryhodných úvěrových společností.

Společnosti Asisteam s.r.o. byla licence nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů od ČNB udělena 17. 5. 2018. Za tímto úspěchem stojí spousta práce a snažení celého našeho týmu. Licenci jsme získali jako jeden z mála subjektů na českém trhu, což nás velmi těší, ale zároveň to bereme i jako velkou výzvu do budoucna. Zájemci o spotřebitelský úvěr, kteří s námi budou jednat, mají jistotu stabilního a licencovaného partnera. Poskytování spotřebitelských úvěrů tedy i nadále bude součástí našeho portfolia a stejně tak se budeme věnovat poskytování podnikatelských úvěrů,“ dodává Michal Randůšek z Asisteam s.r.o.

Nutnost certifikace ČNB, která na českém trhu významně zredukovala počet nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, významně přispěla ke kultivaci českého úvěrového trhu. Ocení to především klienti, kterým změna umožní při sjednávání úvěru spolupracovat pouze s prověřenými a důvěryhodnými společnostmi.