Obama trvá na zavedení nové daně pro milionáře | E15.cz

Obama trvá na zavedení nové daně pro milionáře

Barack Obama
Barack Obama
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Spojených států Barack Obama trvá na zavedení minimální daně pro Američany vydělávající více než jeden milion dolarů ročně. Chce, aby státu z příjmů odváděli nejméně 30 procent, což by bylo v mnoha případech více než nyní.

S nápadem původně přišel miliardář Warren Buffett, šéf Bílého domu se za něj postavil již v minulosti a k jeho uvedení do praxe opět vyzve na Floridě.

Nejvyšší sazba pro daň příjmu sice nyní v USA představuje 35 procent, mnoho bohatých ale ve skutečnosti platí méně. Například republikánský uchazeč o nominaci na prezidenta Mitt Romney s majetkem kolem 250 milionů dolarů podle svého daňového přiznání v uplynulých dvou letech platil daň asi 14 procent ze shodných příjmů zhruba 21 milionů dolarů. Většina jeho příjmů totiž pocházela z kapitálových výnosů, kde je nižší sazba.

Buffett spolu s Obamou argumentují tím, že minimální daň pro nejbohatší Američany by byla spravedlivější. „Záměrem takzvaného Buffettova pravidla je mít daň pro lidi s vysokými příjmy, kteří se vyhýbají placení velké části dani z příjmu,“ podotkl šéf Obamových ekonomických poradců Alan Krueger. „Vlastně tak nejde o novou daň. Jenom bychom zdanili lidi s vysokými příjmy vyhýbající se placení daně z příjmu na úroveň ostatních lidí s vysokými příjmy,“ dodal.

Republikáni nicméně jakékoliv zvyšování daní odmítají. Tvrdí navíc, že Buffettovo pravidlo by například dopadlo na majitele malých firem. Mluvčí Romneyho kampaně Gail Gitchová pak podle deníku The New York Times podotkla, že Obama je „první prezident v dějinách, který otevřeně vede kampaň za znovuzvolení a chce zvyšovat daně“. Novou daní se bude za týden zabývat Senát ovládaný demokraty. Republikánům se ale s největší pravděpodobností podaří projednávání návrhu zablokovat. I kdyby jim to ale nevyšlo, mohou návrh zneškodnit ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah