Obchodníci z Wall Street měli loni nejmenší odměny za tři roky | e15.cz

Obchodníci z Wall Street měli loni nejmenší odměny za tři roky

Wall Street
Wall Street
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odměny obchodníků na Wall Street klesly loni na tříleté minimum. Průměrná odměna tamních makléřů loni činila 146 200 dolarů (3,6 milionu korun), což je pokles o devět procent a nejnižší hodnota od roku 2012. Vyplývá to z předběžných propočtů hlavního finančního kontrolora státu New York Thomase DiNapoliho. Na vině je kolísavost na finančních trzích, která zasáhla ziskovost makléřských firem. S menšími zisky a úbytkem pracovních míst by se sektor mohl potýkat i v letošním roce.

Celkově bylo obchodníkům na Wall Street loni na odměnách vyplaceno 25 miliard dolarů, o šest procent méně než před rokem.

„Odměny a zisky na Wall Street v roce 2015 klesly, což odráží náročný rok na finančních trzích,“ uvedl podle agentury Reuters DiNapoli. „Nižší zisky by mohly znamenat méně pracovních míst v odvětví a menší příjem na daních,“ uvedl také DiNapoli, jehož odhady ovšem nezahrnují odměny v podobě akcií nebo bonusy pro makléře mimo město New York.

Pracovní místa přibývají

Přestože ziskovost v odvětví loni klesla, i tak sektor vytvořil 4500 nových pracovních míst. Bylo to poprvé od finanční krize z let 2007-2009, kdy v něm zaměstnanost rostla dva roky za sebou. Celkově společnosti obchodující s cennými papíry v New Yorku loni zaměstnávaly v průměru 172 400 pracovníků. Odvětví je však nadále o osm procent menší než před krizí.

Státu i městu New York plynou z činností týkajících se cenných papírů miliardy dolarů ročně. DiNapoli odhaduje, že podíl celého sektoru na příjmech z daní do městské kasy činí 7,5 procenta. Zhruba 17,5 procenta to je v případě příjmů do státní kasy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah