Oživení potvrzeno: Na leasing se kupuje o pětinu více strojů | E15.cz

Oživení potvrzeno: Na leasing se kupuje o pětinu více strojů

Oživení potvrzeno: Na leasing se kupuje o pětinu více strojů
Velký zájem loni byl o nákup lesní techniky.
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

try

Přesně 14 774 strojů a zařízení loni profinancovaly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) tuzemským firmám. Prostřednictvím svých produktů – podnikatelských úvěrů a finančního či operativního leasingu – jim na ně poskytly 22,4 miliardy korun,meziročně o 19 procent více.

Téměř pětinový meziroční nárůst celkové výše poskytnutých finančních prostředků v kategorii strojů a zařízení je dalším potvrzením hospodářského oživení.

„Mnoho podnikatelů začalo v loňském roce realizovat investice, které v době recese nebyly odůvodněny poptávkou. Firmy tehdy neviděly svou nejbližší budoucnost růžově. Loni se tento převládající investiční pesimismus téměř vytratil. Výsledkem je, mimo jiné, takřka patnáct tisíc profinancovaných strojů a zařízení, výrobních prostředků, které přispějí k dalšímu růstu ekonomiky,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která vyjma bank sdružuje všechny největší poskytovatele firemního financování u nás.

V sektoru strojů a zařízení měli loni podnikatelé největší zájem o financování zemědělských nebo lesnických strojů (členové ČLFA jich profinancovali 4411), následovala manipulační či skladovací technika (3015) a poté kovoobráběcí, případně jiné obráběcí stroje (1820).

Úvěr stále nejfrekventovanější

Nejoblíbenějším finančním nástrojem přitom byl podnikatelský úvěr (celkem 9181 smluv) před finančním leasingem (3326 smluv) a operativním leasingem (2267 smluv).

„Škoda, že se finanční leasing u nás potýká se specifickým znevýhodněním, kdy je jeho délka vázána na dobu odpisování financované věci. Kdyby se tento handicap podařilo odstranit, mohl by podnikatelům i celé ekonomice pomoci ještě více,“ dodává Tapšíková.

Strojům a zařízením pravidelně náleží více než čtvrtinový podíl v přehledu komodit, které členové ČLFA v podnikatelské sféře financují, loni to bylo 28,6 procenta. Nejvíce peněz členské firmy dlouhodobě poskytují na financování aut.

Autor: try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!