Penta našla zálibu ve zdravotnictví: nově chce i polské nemocnice | E15.cz

Penta našla zálibu ve zdravotnictví: nově chce i polské nemocnice

Nemocnice
Nemocnice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Středoevropská investiční skupina Penta se zajímá o převzetí největšího soukromého provozovatele nemocnic a ambulancí v Polsku, společnosti EMC Instytut Medyczny. Napsal to slovenský list Hospodárske noviny (HN). Penta podniká v mnoha odvětvích, na zdravotnictví se ale zaměřuje stále více. Podle českých Hospodářských novin se zajímá také o ztrátové tuzemské krajské nemocnice.

EMC Instytut Medyczny provozuje v Polsku osm nemocnic a 16 dalších zdravotnických zařízení. Konsolidované tržby firmy, která hledá strategického investora, loni stouply o 8,7 procenta na 157,5 milionu zlotých (téměř miliarda korun). Zisk firmy vzrostl o téměř polovinu na 515 tisíc zlotých (3,2 milionu korun). HN s odvoláním na polský tisk napsaly, že v nejpokročilejší fázi jsou jednání právě s Pentou.

„Dopředu se k možným akvizicím nevyjadřujeme, máme ovšem zájem o koupi nemocnic na polském trhu,“ řekl listu mluvčí Penty Martin Danko. Partner finanční skupiny Martin Kúšik označil zdravotnictví za velmi zajímavý sektor.

Penta podniká v řadě evropských zemí. Investuje kromě jiného do maloobchodu, letecké výroby, strojírenství, energetiky, zábavního průmyslu a bankovnictví. Působí také ve zdravotnictví, v Česku i na Slovensku vlastní například síť lékáren a zdravotnických zařízení, v zemi pod Tatrami má i zdravotní pojišťovnu. Lékárny Penta provozuje i v Polsku.

Penta projevuje zájem také o ztrátové české nemocnice. O ně se ale zajímá i zdravotnická síť Agel, v níž má většinový podíl podnikatel Tomáš Chrenek. Penta podle HN loni jenom ve zdravotnictví v Česku a na Slovensku vykázala tržby 1,7 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Do zdravotnictví skupina směřuje 30 procent svých investic.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah