Platy šéfů největších čínských bank klesly na polovinu | E15.cz

Platy šéfů největších čínských bank klesly na polovinu

Bank Of China,
Bank Of China,
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Yves Doutreligne via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéfům pěti největších čínských bank loni klesl příjem o rekordních 50 procent, vyplývá z výročních zpráv bank. Na vině je reforma platů manažerů státních podniků, ke které Peking přistoupil právě v loňském roce. Celkový příjem, u vrcholových manažerů někdy označovaný jako kompenzace, zahrnuje vedle základního platu rovněž odměny, různé náhrady a další prémiové složky.

Předseda správní rady čínské banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) Ťiang Ťien-čching si loni vydělal téměř 550 tisíc jüanů (dva miliony korun). To je o 52 procent méně než v roce 2014. ICBC je podle objemu majetku největší bankou na světě.

Ťiangův loňský příjem činil pouze 0,3 procenta příjmu generálního ředitele americké banky JPMorgan Chase & Co. Jamieho Dimona, který si loni vydělal zhruba 27 milionů dolarů (643 milionů korun). Generální ředitel švýcarské banky UBS Sergio Ermotti dostal 14,3 milionu švýcarských franků (355 milionů korun).

Výrazné snižování platů předních čínských bankéřů přichází v době, kdy zvolňuje tempo růstu čínské ekonomiky a banky se dostávají pod zvýšený tlak kvůli ziskům z úvěrů. Velké čínské banky vykázaly nejnižší růst zisku za posledních deset let a úrokové marže kvůli sérii snižování úrokových sazeb klesají. Objem nesplácených úvěrů je na desetiletém maximu.

Klesají i další manažerské platy

Peking usiluje o transformaci příjmů šéfů největších státních firem. Ve snaze reformovat státní podniky vláda snížila šéfům základní plat, omezila zneužívání výhod a žádá, aby manažeři byli zodpovědní za výkon svého podniku. V rámci plánu, který vláda začala naplňovat loni, nejvyšším šéfům 72 firem vlastněných státem klesne plat o 50 procent. Mezi tyto firmy patří i známé konglomeráty jako je PetroChina, China Petroleum & Chemical (Sinopec) nebo China Mobile.

Předseda představenstva druhé největší čínské banky China Construction Bank Wang Chung-čang si loni vydělal téměř 600 tisíc jüanů, také o polovinu méně než před rokem. Stejné to bylo u předsedů dalších státních bank - Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications. Zhruba o polovinu klesl příjem také prezidentům všech bank.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah