Počet nových smluv o stavebním spoření stoupl na 280 tisíc | E15.cz

Počet nových smluv o stavebním spoření stoupl na 280 tisíc

peníze (ilustrační foto)
peníze (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mlovitt via Wikimedia

ČTK

Share on Facebook Messenger
Stavební spořitelny v letošním 1. pololetí uzavřely téměř 280 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 nárůst o 50 procent. Vyplývá to z informací ministerstva financí.

Průměrná cílová částka u nových smluv ovšem klesla zhruba o 47 tisíc korun na 326 tisíc korun. Cílová částka přitom vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení. Její výši nelze překročit, ale je možné dohodnout její zvýšení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření přitom nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,96 milionu smluv, což je o zhruba 102 tisíc smluv méně než ke konci roku 2013.

Úvěry klesají

Objem i počet úvěrů podle statistik ministerstva financí v letošním prvním pololetí klesl. Spořitelny evidují ke konci června 783 tisíc úvěrů, tedy o 32 tisíc méně než na konci loňského roku.

Celkový objem úvěrů klesl v pololetí o sedm miliard na celkových 254,5 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky zůstal na necelých 61 procentech.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo zároveň letos stavebním spořitelnám vyplatilo roční zálohu státní podpory za loňský rok 4,624 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad vyplatil 4,953 miliardy korun.

Čtěte také:

Stavební spoření má v Česku každá rodina. Jsme druzí v Evropě

Víte, kdo zdědí vaše stavební spoření? Pravidla se mění

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.