Podzimní emise státních dluhopisů nebude. MF mění koncepci | E15.cz

Podzimní emise státních dluhopisů nebude. MF mění koncepci

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí do konce letošního roku již nevydá žádnou emisi spořicích státních dluhopisů, přestože dosud úřad vydával dvě emise ročně, na jaře a na podzim. O jarní emisi byl ovšem kvůli nízkému úročení minimální zájem. Ministerstvo zároveň plánuje od polovina příštího roku zavést novou koncepci prodeje dluhopisů občanům. Dluhopisy by pak byly k dispozici po celý rok.

„Z důvodu plánovaného záměru ministerstva financí snížit v letošním roce celkovou výpůjční potřebu státu na finančních trzích a stabilizovat výši státního dluhu bylo rozhodnuto, že do konce roku 2014 nebude vydávána další série emisí spořicích státních dluhopisů,“ uvedlo ministerstvo.

Podle Strategie financování a řízení státního dluhu pro letošní rok počítá ministerstvo s vydáním spořicích dluhopisů v letech 2014 až 2016 za deset až 50 miliard korun ročně v závislosti na poptávce. Úřad ale podle svého vyjádření nadále zaznamenává zájem občanů o tuto formu investic.

„Spuštění nové koncepce prodeje je předběžně plánováno na druhou polovinu roku 2015 s tím, že ministerstvo financí všechny detaily oznámí spolu s konkrétními informacemi o nové emisi dluhopisů (včetně přesných typů a parametrů nabízených dluhopisů) v dostatečném předstihu na internetových stránkách www.sporicidluhopisycr.cz,“

Loni se v emisi ujalo 39 miliard korun
Lidé si objednali v rámci letošní jarní emise spořicí státní dluhopisy za 1,5 miliardy korun. Objednávky byly ve srovnání s předchozími emisemi výrazně nižší, důvodem bylo podle odborníků nižší úročení dluhopisů. Loni si půjčilo ve dvou emisích spořicích státních dluhopisů 39 miliardy korun. Vyvolat nižší zájem o květnovou emisi bylo podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) záměrem ministerstva.
Dosud byly dluhopisy určeny pro občany Česka i cizince. Koupit je mohla také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah