Potvrzeno: Kysilka zasedne v dozorčích radách exportní a rozvojové banky | E15.cz

Potvrzeno: Kysilka zasedne v dozorčích radách exportní a rozvojové banky

Pavel Kysilka
Pavel Kysilka
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

V dozorčích radách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a České exportní banky (ČEB) zasedne exšéf České spořitelny a viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že nominaci již schválil vládní výbor pro personální nominace a Kysilka obdržel souhlas České národní banky.

„Oceňuji, že se Kysilka rozhodl funkce přijmout, je v tom určitě také kus osobní odvahy,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš. ČEB je specializovaná bankovní instituce, která financuje vývozní úvěry a poskytuje další služby související s vývozem. Zejména po problematických úvěrech poskytnutých za minulého vedení banky, je nutný větší dohled nad touto institucí i vize jejího dalšího směřování. ČMZRB financuje aktivitu malých a středním podnikatelům. Těm nabízí bankovní záruky, zvýhodněné úvěry a navazující bankovní služby. Nyní se připravuje projekt transformace banky.

„Na nabídku účasti v dozorčích radách jsem se rozhodl kývnout, protože ji považuji za profesně zajímavou výzvu a příležitost pomoci pozitivním změnám. Očekávám diskuzi o systémových změnách, základem je jasná strategie obou institucí. V případě ČEB je to diskuze o roli banky v systému exportního financování a v souvislosti s ČMZRB její transformace do podoby centrálního správce finančních nástrojů a národní rozvojové banky,“ komentoval nominaci Kysilka.

Kysilka vedl Českou spořitelnu od ledna 2011 do konce loňského roku. V 90. letech zastával různé funkce až po post výkonného guvernéra v ČNB, kde také řídil rozdělení československé měny v roce 1993. Jako expert Mezinárodního měnového fondu (MMF) se ve druhé polovině 90. let podílel na zavedení národních měn v řadě východoevropských zemí.

Pavel Kysilka: Grexit by na sílu eurozóny neměl žádný vliv

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.