PPF zvýšila podíly v Home Credit a Air Bank, prodala část Eldorada | E15.cz

PPF zvýšila podíly v Home Credit a Air Bank, prodala část Eldorada

Air Bank
Air Bank
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila od investiční společnosti EMMA dvouprocentní podíly ve společnostech Home Credit a Air Bank. V obou firmách tak nyní vlastní 88,62 procenta. EMMA naopak od PPF získala pětinový podíl v ruské maloobchodní síti Eldorado, uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl. Ceny transakce firma neuvedla.

V Home Credit a Air Bank zůstalo společnosti EMMA 11,38 procenta, PPF nadále vlastní 80 procent v Eldoradu. „Žádné informace nad rámec tiskové zprávy nebudeme zveřejňovat,“ sdělil Stavěl.

PPF, kterou vlastní Kellner, investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, pojišťovnictví, nemovitosti, zemědělství a maloobchodní služby až po biotechnologie. Působí v Evropě, Rusku, Asii a USA. Loni jí klesl čistý zisk meziročně o zhruba dvacet procent na 372 milionů eur (10,2 miliardy korun). Důvodem byl pokles ruské ekonomiky a devalvace rublu.

Emma, jejímž vlastníkem je generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc, se soustřeďuje hlavně na asijské země a státy bývalého Sovětského svazu. V Řecku společně s partnery zvítězila v tendru na privatizaci státního podílu v loterijní společnosti OPAP a dnes tuto společnost manažersky řídí.

„Hodnota Home Creditu je kvůli nepříznivému vývoji v Rusku nižší, než jsem předpokládal. A já chtěl snížit zadlužení, které proti tomu u PPF mám,“ zdůvodnil Šmejc plánovaný prodej části svých akcií Home Credit a Air Bank nedávno v deníku Dnes. Více ale ze svého podílu prodat nechce, naopak možná v budoucnu opět několik procent přikoupí, řekl.

Home Credit se v Rusku propadá

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě a v Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách. Loni se zejména kvůli situaci v Rusku propadl do ztráty 60 milionů eur (asi 1,64 miliardy korun).

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. Loni vytvořila čistý zisk 313 milionů korun. Počet klientů banky se ke konci roku 2014 meziročně zvýšil o 49 procent na 318 tisíc.

Eldorado bylo založeno v roce 1994. Svoji strategii zaměřuje primárně na masový trh. Od roku 2012 rozvíjí v Rusku on-line obchody se speciálními výdejnami zboží a patří mezi nejrychleji rostoucí společnosti v prodeji přes internet. Firmě loni vzrostly tržby o 16,2 procenta na 131,7 miliardy rublů (47,1 miliardy korun).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah