Raiffeisen čeká ztrátu i letos, kvůli restrukturalizaci | E15.cz

Raiffeisen čeká ztrátu i letos, kvůli restrukturalizaci

Pražské sídlo Raiffeisenbank
Pražské sídlo Raiffeisenbank
• 
ZDROJ: Euro Tomas Novak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakouská finanční skupina Raiffeisen Bank International (RBI) varovala, že v letošním roce může vykázat ztrátu kvůli vysokým restrukturalizačním nákladům. RBI by tak hospodařila se ztrátou již druhý rok za sebou. Loni banka, která působí i v České republice, vykázala ztrátu 493 milionů eur (13,5 miliardy korun) a ztrátová byla poprvé ve své historii.

Banka očekává, že náklady na její restrukturalizaci dosáhnou 550 milionů eur. Většinu těchto nákladů zaúčtuje právě v letošním roce. Rezervy na ztrátové úvěry mají i letos zůstat vysoké, mají se však snížit z loňských 1,7 miliardy eur.

Druhý největší finanční ústav v rozvíjejících se evropských zemích ještě loni uváděl, že letos čeká zisk kolem 500 milionů eur. Na počátku letošního roku však oznámila RBI zásadní změny. Plánuje prodat své operace v Polsku a ve Slovinsku a omezit své aktivity v Rusku, napsala agentura Reuters.

RBI je majoritním akcionářem české Raiffeisenbank, která je pátou největší bankou v zemi a své služby zde poskytuje od roku 1993. V ČR loni bance stoupl meziročně zisk o 124 procent na 2,05 miliardy korun a byl druhý nejvyšší v její historii. Hospodaření podpořily nižší náklady, pokles tvorby opravných položek a nižší srovnávací základna.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah