Řecké banky mají nejméně vkladů za posledních deset let | E15.cz

Řecké banky mají nejméně vkladů za posledních deset let

Peiraeus Bank
Peiraeus Bank
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Jean Housen; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vklady v řeckých bankách klesly v dubnu na 139,4 miliardy eur (3,8 bilionu korun), a dosáhly tak nejnižší úrovně za více než deset let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). V březnu držely řecké banky vklady za 145 miliard eur. Řecko se snaží zajistit si od mezinárodních věřitelů nové peníze, aby se vyhnulo státnímu bankrotu.

Pro řecké bankovní ústavy je v současnosti jediným zdrojem peněžní likvidity program nouzového financování (ELA). V něm má slovo ECB, která podle zdrojů agentury Reuters tento týden poprvé od února řeckým bankám nezvýšila strop úvěrů z tohoto programu.

ECB tento krok údajně zdůvodnila tím, že se výrazně zpomalil odliv vkladů z bank v této zadlužené jihoevropské zemi.

Zdroje Reuters ale již dříve uvedly, že v dubnu a zejména poslední týden se odliv vkladů z řeckých bank výrazně zrychlil. Člen výkonné rady ECB Benoit Coeuré v dubnu v rozhovoru s řeckým listem Kathimerini řekl, že ECB bude řecké banky financovat, dokud budou solventní a budou mít dostatek záruk.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.