Sberbank trpí kvůli slabé ekonomice a sankcím, zisk klesl o pětinu | E15.cz

Sberbank trpí kvůli slabé ekonomice a sankcím, zisk klesl o pětinu

Budova Sberbank v Novosibirsku
Budova Sberbank v Novosibirsku
• 
ZDROJ: CC BY 3.0: Obakeneko - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší ruské bance Sberbank klesl v loňském roce zisk o 20 procent na 290,3 miliardy rublů (127,8 miliardy korun). K poklesu přispěl prudký růst rezerv na ztrátové úvěry způsobený zpomalením ekonomického růstu země.

Sberbank je jednou z několika velkých ruských bank, na kterou mají dopad sankce západních zemí na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Sankce omezily bance přístup na kapitálové trhy. Částečnou ochranu jí poskytlo její dominantní postavení na ruském trhu. Zisk banky však překonal odhady analytiků, kteří v průměru čekali čistý zisk 275,8 miliardy rublů.

Banka uvedla, že největší dopad na její výsledky měl růst rezerv na ztrátové úvěry. Ty na konci loňského roku dosáhly 357 miliardy rublů, což byl více než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2013. Prudké zpomalení růstu ruské ekonomiky způsobilo, že mnoho lidí a firem má problémy se splácením svých úvěrů, což poškozuje banky.

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe. Ta je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze sankcí vyjmuta.

Akcie Sberbank:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah