Spojené království prodalo podíl 5,4 procenta z banky RBS | E15.cz

Spojené království prodalo podíl 5,4 procenta z banky RBS

Royal Bank of Scotland
Royal Bank of Scotland
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Británie prodala část státního podílu v Royal Bank of Scotland (RBS), který získala v rámci záchrany bank v době finanční krize před sedmi lety. Vláda v Londýně dnes oznámila, že za 2,1 miliardy liber (80,7 miliardy korun) prodala podíl ve výši 5,4 procenta. V držení státu tak zůstává ještě téměř 73 procent akcií.

Vláda prodala akcie RBS při ceně 330 pencí za jednu, což bylo 2,3 procenta pod pondělní závěrečnou cenou na burze. Je to přitom třetinu pod cenou, kterou v přepočtu na akcii zaplatila v roce 2008, kdy zachránila RBS částkou 45,8 miliardy liber (dnešních 1,8 bilionu korun). Z první části prodeje akcií RBS tak utrpěl stát ztrátu 1,1 miliardy liber.

Prodej se ztrátou vyvolal na britské politické scéně kritiku. Mluvčí opozičních labouristů označil prodej za zbytečně uspěchaný. Ministr financí George Osborne ale zahájení odprodeje hájil.

„I když tím nejjednodušším by bylo vyhnout se obtížným rozhodnutím a nechat RBS ve státních rukou, pro ekonomiku a pro daňové poplatníky je začátek odprodeje našeho podílu správný,“ uvedl Osborne podle agentury Reuters. Ministr v červnu sdělil, že hodlá začít s prodejem akcií RBS co nejdříve a během pěti let prodat nejméně tři čtvrtiny státního podílu.

Osborne: pro ekonomiku a pro daňové poplatníky je začátek odprodeje našeho podílu správný

Po prodeji první tranše akcií RBS budou následovat další. Celkově může vláda na sanaci RBS ztratit podle aktuálních tržních cen asi 15 miliard liber. Pro konzervativní kabinet je ale důležitější než ztráta zahájení procesu návratu RBS do soukromých rukou a snaha ukázat investorům, že omezuje svou angažovanost v bankovním sektoru, řekly Reuters zdroje z vlády.

Zahájení odprodeje je dalším milníkem v zotavování britského bankovního sektoru z krize. Během minulých dvou let Británie odprodala se ziskem podíl v bance Lloyds Banking Group a nyní jí zůstává podíl 14 procent. Po sanaci skupiny v roce 2009 držela 43 procent akcií a daňoví poplatníci mohou z této sanace získat asi dvě miliardy liber.

RBS byla v minulém desetiletí po rozsáhlé expanzi jednu dobu jednou z největších bank světa. Po krizi a sanaci musela podstatně omezit svůj záběr a snížit objem aktiv a počet zaměstnanců zhruba na polovinu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.