V Praze začal fungovat první bankomat s bitcoiny | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

V Praze začal fungovat první bankomat s bitcoiny

V Praze začal fungovat první bankomat s bitcoiny
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Antana
První tuzemský bankomat na nákup a prodej virtuální měny Bitcoin začal fungovat dnes na pražském Arbesově náměstí. Podle společnosti RoboCoin, která automat ve svém centru provozuje, jde o plnohodnotnou alternativu k nákupu i prodeji bitcoinů, které šlo doposud realizovat pouze elektronicky specializovaných burz.

Ve světě zatím existují necelé dvě desítky bitcoinmatů. Ty umožňují provést bitcoinové transakce v řádu minut a finanční prostředky za prodej inkasuje klient téměř okamžitě a nemusí několik dní čekat, než jsou připsány na účet.

Vloni zprovoznila automat na bitcoiny taky slovenská Bratislava. A projekt byl úspěšný. Za prvni měsíc přístroj uskutečnil přes 200 transakcí.

V nově otevřeném pražském centru nabídne World BTC business zájemcům o obchodování s virtuálními měnami nejen využití bitcoinového automatu, ale na základě pověření klienta je připravena realizovat jeho požadavky na nákup a prodej bitcoinů na významných zahraničních burzách. Vedle Bitcoinu bude prostřednictvím WBTCB možné již od počátku obchodovat i s další virtuální měnou Litecoinem.

Až 250 tisíc korun

Na podzim letošního roku chce firma zprovoznit elektronický informačním systém, který umožní registrovaným klientům obchodovat prostřednictvím WBTCB s virtuálními měnami ze svého počítače. Univerzální služba klientům v rámci jednoho účtu umožní uživatelsky komfortní nákupy i prodeje virtuálních měn, bezpečné uložení a rychlou směnu virtuální měny na koruny, eura nebo dolary.

Limit pro jednorázový obchod v bitcoinovém automatu je 250 tisíc korun nebo ekvivalent v bitcoinech a není k němu nutná žádná osobní identifikace klienta. Po předchozí objednávce je možné uskutečnit hotovostní transakce až do 350 tisíc korun.

Vývoj ceny bitcoinVývoj ceny bitcoinAutor:
Vývoj cen bitcoin k 28.5.2014

Elektronickou měnou bitcoin lze v Česku platit i v kamenném obchodě. Historicky první kupující bitcoinem zaplatil v prosinci. „Ano, první zákazník už nám bitcoinem platil, i když možnost jsme spustili před třemi dny. Za luxusní krém na boty platil 0,02 bitcoinu. Pozor, bitcoin je ale hodně tvrdá měna, aktuální kurz v přepočtu na koruny je 21 750 korun za jeden bitcoin,“ řekl E15. cz Michal Kučera, majitel pražské prodejny Classic Shoes se sídlem na Malé Straně.

Internetovou měnu Bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Její hodnota závisí na důvěře lidí v tuto měnu. V Česku bitcoiny přijímá několik desítek obchodníků a poskytovatelů služeb. Aktuální kurz jednoho bitcoinu se pohybuje kolem 550 dolarů, tedy asi 11 tisíc korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!