V USA vznikne největší zdravotní pojišťovna: Anthem koupí rivala Cigna | E15.cz

V USA vznikne největší zdravotní pojišťovna: Anthem koupí rivala Cigna

americká zdravotní pojišťovna Anthem
americká zdravotní pojišťovna Anthem
• 
ZDROJ: Anthem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká zdravotní pojišťovna Anthem se dohodla na převzetí svého konkurenta Cigna, za kterého zaplatí více než 48 miliard dolarů (1,2 bilionu korun) v hotovosti a v akciích. Spojením podniků vznikne největší zdravotní pojišťovna ve Spojených státech. Po zahrnutí dluhu, který Anthem v rámci dohody rovněž převezme, činí hodnota transakce přes 54 miliard dolarů.

Firmy oznámily, že akcionáři Cigny obdrží za každou svou akcii 103,40 USD v hotovosti a 0,5152 akcie Anthemu. Budou tak vlastnit zhruba třetinu sloučeného podniku, zatímco akcionáři Anthemu budou mít pod kontrolou zbývající dvě třetiny, informoval ekonomický list The Wall Street Journal.

Spojení firem Anthem a Cigna je dalším krokem v konsolidaci sektoru zdravotního pojištění ve Spojených státech. Začátkem července totiž jiná americká zdravotní pojišťovna, Aetna, oznámila, že za zhruba 37 miliard dolarů převezme konkurenta Humana.

Zdravotní pojišťovny doufají, že spojení s konkurencí jim sníží administrativní náklady a zajistí silnější pozici při jednáních o cenách s lékaři a nemocnicemi. Mnozí poskytovatelé zdravotní péče se ale obávají, že konsolidace povede k poklesu konkurence v oblasti zdravotního pojištění. Očekává se proto, že fúze zdravotních pojišťoven budou důkladně zkoumat regulační úřady.

Společnost Anthem nicméně vyjádřila přesvědčení, že se jí podaří získat všechna povolení nutná k dokončení transakce. Sloučenou skupinu podle dohody povede nynější generální ředitel Anthemu Joseph Swedish, šéf Cigny David Cordani se stane provozním ředitelem a prezidentem podniku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah