Zájem o stavební spoření klesá, klienti uzavřeli o třetinu méně smluv | E15.cz

Zájem o stavební spoření klesá, klienti uzavřeli o třetinu méně smluv

Zájem o stavební spoření klesá, klienti uzavřeli o třetinu méně smluv
Peníze, koruny
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 161 tisíc nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o 34 procent.

Zároveň ale průměrná cílová částka u nových smluv meziročně stoupla o 44 tiísc korun na 411 tisíc korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci června bylo uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což je o zhruba 75 tisíc smluv méně než na konci roku 2016.

Celkový počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci června rovněž klesl. Spořitelny evidovaly zhruba 630 tisíc úvěrů, tedy o 21 tisíc méně než na konci loňského roku. Objem poskytnutých úvěrů pak stoupl proti konci roku 2016 o jedno procento na 242,2 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky stoupl na 67,8 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo během pololetí stavebním spořitelnám zaslalo jako roční zálohu státní podpory za loňský rok 3,9 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad za rok 2015 vyplatil 4,28 miliardy korun.

Při splácení hypotéky jde ušetřit na daních. Ne však ve všech případech
Tři čtvrtiny Čechů preferují vlastní bydlení, uvádí průzkum

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!