Zákazníci spotřebitelských úvěrů se dočkají lepší ochrany | E15.cz

Zákazníci spotřebitelských úvěrů se dočkají lepší ochrany

úvěrové smlouvy
úvěrové smlouvy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé, kteří si berou spotřebitelské úvěry, by měli mít v budoucnu lepší podmínky. Zajistit jim je má novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou dnes poslanci schválili a odeslali do Senátu. Novela zavádí mj. možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce, zakazuje používání směnek a šeků, či volání na předražené telefonní linky. Za nesplnění zákonem uložených povinností bude hrozit až dvacetimilionová pokuta.

„Novela, která teď byla schválena, významným způsobem posiluje ochranu spotřebitele na finančním trhu, zamezuje a stíhá nekalé praktiky, které zneužívají pozici člověka v tísni, který čerpá spotřebitelský úvěr,“ řekl k přijaté normě ministr financí Miroslav Kalousek.

Vláda novelu připravila také kvůli zavedení směrnice EU, která upravuje dodatečné předpoklady pro výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN) úvěru. Podle normy má RPSN dosahovat co možná největší vypovídací schopnosti a srovnatelnosti u spotřebitelských úvěrů, u nichž nejsou předem známy všechny parametry pro jeho výpočet.

Podle novely bude nově věřitel moci poskytnout spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud bude zřejmé, že klient bude schopen úvěr splácet. Navíc bude mít zprostředkovatel nárok na zaplacení odměny až poté, co předloží spotřebiteli vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti. Pokud odměnu zprostředkovatele platí klient, musí být tato odměna dohodnutá ve smlouvě.

Norma dále upravuje zajištění spotřebitelského úvěru tak, že nebude moci být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. „Chceme zamezit opět bohužel velmi rozšířeným praktikám, kdy úvěrovým predátorům jde primárně o získání prostředků od spotřebitele formou realizace neúměrně vysokého zajištění, kdy pro několik desítek tisíc korun přijdete o střechu nad hlavou,“ uvedl Kalousek.

Poskytovatelé úvěrů zákon vítají

Někteří poslanci navrhovali novelu ještě zpřísnit. Například chtěli, aby zákon umožnil stanovit horní hranici RPSN, například nařízením vlády nebo podle lombardní sazby České národní banky.

Ministr financí s pozměňovacími návrhy poslanců nesouhlasil. Proti stanovení horní sazby RPSN vystoupili také finanční odborníci sdružení v Platformě pro odpovědné finance. Argumentují například tím, že stropy budou respektovat jen ti, kteří již nyní postupují eticky. „Naopak zavedení nevhodné cenové regulace bude vyhánět méně bonitní klienty od slušných poskytovatelů úvěrů, takže skončí bezbranní v rukou lichváře,“ uvedl Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Poskytovatelé úvěrů, sdružení v České leasingové a finanční asociaci (CLFA), schválení novely vítají, především pak schválení doplňků, jimiž by mohly být omezeny některé nekalé postupy nesolidních firem. Naopak za chybu ČLFA považuje, že současný stav výrazně komplikuje využívání leasingu pro financování potřeb domácností. „Také považujeme za nepřiměřeně vysoké schválené pokuty za správní delikty související s plněním povinností podle zákona, a to s ohledem na nejasnost řady ustanovení,“ řekl generální tajemník ČLFA Jiří Pulz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah