Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg | E15.cz

Žebříček nejbohatších Američanů: propadli se Soros i Zuckerberg

George Soros
George Soros
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistá hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů za poslední rok stoupla o 13 procent na 1,7 bilionu dolarů. V průměru na jednoho to činí rekordních 4,2 miliardy dolarů. Seznamu nejbohatších Američanů, který zveřejnil časopis Forbes, již 19. rokem za sebou vévodí Bill Gates, zakladatel softwarového gigantu Microsoft.

Z první desítky největších boháčů vypadla dvě významná jména. Je to kasinový magnát Sheldon Adelson a finančník George Soros. Neúspěšný vstup sociální sítě Facebook Inc. na burzu se také podepsal na hodnotě majetku zakladatele a ředitele firmy Marka Zuckerberga. Čistá hodnota jeho majetku se snížila o téměř polovinu na 9,4 miliardy dolarů a Zuckerberg klesl na 36. pozici ze 14. místa před rokem.

Celkově hodnota čistého jmění skupiny nejbohatších Američanů odpovídá jedné osmině celé ekonomiky Spojených států. Růst majetku o 13 procent je však mnohem vyšší, než celkový růst americké ekonomiky, což rozšiřuje propast mezi bohatými a chudými.

TOP 10 nejbohatších Američanů

Zdroj: Forbes.com

Majetek Gatese se loni zvýšil o sedm miliard na 66 miliard dolarů. Za ním se s majetkem 46 miliard USD umístil šéf společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett. Třetí skončil šéf výrobce softwaru Oracle Larry Ellison a pětici nejbohatších Američanů uzavírají bratři Charles a David Kochovi, kterým patří energetický a chemický konglomerát Koch Industries. Majetek Ellisona činí 41 miliard dolarů a bratří Kochů 31 miliard dolarů. Pořadí v první pětce je stejné jako loni, dodal Forbes.

Nejmladším na seznamu je spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz, kterému je 28 let. Naopak nejstarším je 97letý David Rockefeller, vnuk ropného barona Johna D. Rockefellera. V seznamu je 45 žen, o tři více než před rokem. Nejvýše postavenou ženou je Christy Waltonová z maloobchodní firmy Wal-Mart, která obsadila šestou příčku.

Nejvíce bohatých ze seznamu žije v Kalifornii, a to 87. Následují státy New York, Texas, Florida a Illinois. Z jednotlivých měst lákají nejvíce bohaté New York, San Francisco, Dallas, Los Angeles a Houston.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah