Zisk bank stoupl na 37 miliard | E15.cz

Zisk bank stoupl na 37 miliard

banka
banka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Takový pololetní zisk jako letos tuzemské banky ještě neměly. Podle České národní banky vydělal celý sektor za prvních šest měsíců roku 37,34 miliardy korun, tedy o 23,5 procenta více než ve stejném období loni. Situace však není tak růžová, jak by se mohlo zdát. Stačí se detailněji podívat na hospodaření tří největších bank – České spořitelny, Komerční banky a ČSOB, na které z více než sedmatřiceti miliardového zisku připadá 23,72 miliardy, tedy téměř dvě třetiny.

Česká spořitelna hlásila nárůst čistého zisku o 14 procent na 8,22 miliardy korun, Komerční banka o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun a ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 27 procent na 7,9 miliardy korun. Zcela odlišný obrázek dává pohled na provozní zisk. Komerční banka jej zvýšila jen o 8,7 procenta, ČSOB se téměř nezměnil a České spořitelně o 3,2 procenta klesl.
Výrazný meziroční nárůst čistého zisku je také ovlivněn slabým prvním pololetím loňského roku, kdy řada bank musela odepsat hodnotu držených řeckých dluhopisů, a také postupným rozpouštěním opravných položek, tedy rezerv, které banky v panice hromadily s příchodem finanční krize před čtyřmi lety.

To potvrzuje i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. „Hlavním tahounem meziročního růstu zisku je výrazný pokles nákladů rizika. U dvou ze tří největších bank je hlavní rozdíl v tom, že již nyní výsledky nezatěžují obrovské náklady rizika spojené s Řeckem,“ říká.

Nucený výprodej nebo přecenění dluhopisů periferních členských zemí eurozóny v loňském roce výrazně srazily zisky bank a ty proto mohou vykazovat v letošním roce v průměru čtvrtinový nárůst zisku.

„Expozice velkých bank vůči problémovým evropským zemím během posledního roku a půl výrazně klesla. Expozice vůči Řecku či Španělsku je prakticky nulová, jediná významnější je vůči Itálii, i její výše je vzhledem ke kapitálové vybavenosti českých bank velmi nízká,“ říká Hatlapatka.

Jak vydělává bankovní sektor Autor: E15

Analytici se shodují, že ve druhé polovině roku budou banky i nadále bojovat s tlakem na pokles provozních výnosů, pomáhat jim budou klesající náklady na riziko.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah