Zkáza lodi Costa Concordia se pojišťovnám prodraží | E15.cz

Zkáza lodi Costa Concordia se pojišťovnám prodraží

Zdeněk Pečený

Pojistné plnění v souvislosti s potopenou výletní lodí Costa Concordia odhadují analytici až na jednu miliardu eur. Plavidlo tohoto typu stojí přibližně 450 milionů eur. Podle agentury Reuters byla loď pojištěna konsorciem firem včetně XL Group, Generali nebo RSA Insurance Group (vlastník tuzemské Direct Pojišťovny) na 405 milionů eur.

„Škoda může dosáhnout půlmiliardy až jedné miliardy eur,“ uvedla Joy Ferneyhoughová, analytička banky Espirito Santo. „To bude znamenat překonání pojistných škod vzniklých ztroskotáním tankeru Exxon Valdez,“ dodala Ferneyhoughová.

Společnost Carnival, vlastník výletní lodě, uvedla, že potopení plavidla letos umaže 62 milionů liber z očekávaného zisku firmy. Zatím se zdá, že ztráty jednotlivých pojišťoven nebudou nikterak závratné. „Ztráty jsou rozprostřeny po celém trhu,“ uvedl Barrie Cornes, analytik společnosti Pandure Gordon. Italská pojišťovna Generali potvrdila, že je jednou z dotčených pojišťoven. Dodala, že díky její zajišťovací politice budou finanční dopady minimální. Náklady skupiny RSA se podle deníku Financial Times budou pohybovat v řádu milionů eur.

Zajišťovna Hannover Re varovala, že by jí v souvislosti s potopením Costa Concordie mohla postihnout ztráta v minimální výši deseti milionů eur. Podle Neila Smithe ze společnosti Lloyd’s MA je zatím předčasné vyčíslovat náklady jednotlivých subjektů, bude prý záležet na tom, kdo ponese za havárii odpovědnost.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.