Zlatý výprodej. Krize ve Venezuele graduje | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zlatý výprodej. Krize ve Venezuele graduje

Zlatý výprodej. Krize ve Venezuele graduje
Opoziční protesty ve Venezuele. Žena drží transparent s nápisem Maduro už odejdi...jsi noční můra!
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Venezuela je kvůli ekonomické krizi nucena urychlit prodej svých zlatých rezerv, které se tak dostaly na rekordní minimum. Země v letošním prvním čtvrtletí prodala zlato v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu Venezuela v únoru a březnu prodala více než 40 tun zlata. Žlutý kov se na celkových rezervách země podílí téměř 70 procenty.

Někdejší venezuelský prezident Hugo Chávez ve snaze zbavit zemi „diktatury dolaru“ nařídil centrální bance, aby omezila dolarové rezervy a začala místo nich hromadit zlato. Podle Světové rady pro zlato se zlaté rezervy Venezuely pohybují kolem 367 tun, takže jsou 16. největší na světě.

MMF předpokládá, že venezuelská ekonomika se v letošním roce propadne o osm procent a v příštím roce o dalších 4,5 procenta. Inflace by napřesrok měla přesáhnout 1640 procent, zejména v důsledku tištění nových peněz k financování rozpočtového deficitu. Ten by se měl podle odhadů pohybovat kolem 17 procent hrubého domácího produktu.

Ekonomická krize ve Venezuele je podle části analytiků důsledkem řady let špatné hospodářské politiky. Krizi navíc prohloubil pokles cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem. V loňském roce se HDP Venezuely propadl o 5,7 procenta. Od poloviny letošního ledna v zemi platí stav ekonomické nouze.

Venezuela se v důsledku ekonomické krize potýká s nedostatkem řady výrobků, včetně základních potravin a léků. Venezuelský prezident Nicolás Maduro nedávno pohrozil konfiskací továren, které kvůli krizi zastavily výrobu, a uvězněním jejich majitelů. V zemi sílí občanské nepokoje a opozice usiluje o Madurovo sesazení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!