Firma Aero Vodochody má nového majoritního vlastníka. Jde o maďarskou společnost

Aero Vodochody

Aero Vodochody Zdroj: Michael Tomeš/E15

Aero Vodochody
Aero Vodochody
Aero Vodochody
Aero Vodochody
Aero Vodochody
18
Fotogalerie

Novým majoritním akcionářem společnosti Aero Vodochody je maďarská společnost SI 13 Aero Zrt, ve které je většinovým vlastníkem Zsolt Hernádi. Podíl v Aeru odkoupil od maďarského podnikatele Kristófa Szalaye-Bobrovniczkého. Menšinový podíl patří nadále českému Omnipolu, sdělil manažer Aera Vodochody Lukáš Hora.

„Vstup nového akcionáře do společnosti Aero Vodochody vycházel z jeho dlouhodobých zkušeností s podnikáním v regionu střední Evropy. Hernádi je již více než dvě dekády předsedou představenstva a výkonným ředitelem společnosti MOL – největší energetické společnosti v regionu střední a východní Evropy, která působí také v České republice,“ uvedl Hora.

Do roku 2021 patřilo Aero společnosti Penta. Omnipol pak získal 20procentní podíl a 80procentní podíl ovládla maďarská skupina.

Video placeholde
Aero Vodochody • E15

Podle Hory Aero představuje pro investora strategické aktivum s jasně rostoucím obchodním modelem. „Díky sériové výrobě nově certifikovaného letounu L-39NG má společnost skvělou pozici na trhu cvičných proudových letounů,“ doplnil Hora. Sériová produkce L-39NG začala loni. Společnost už dříve oznámila, že dodá Maďarsku 12 letounů L-39NG. Spolu s maďarským kontraktem má nyní smlouvy na výrobu a dodávku přibližně 30 nových letounů L-39NG.

Aero Vodochody se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice.