Aero Vodochody získá na vývoj letounu nové generace 320 milionů, firmě je půjčí Česká exportní banka | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Aero Vodochody získá na vývoj letounu nové generace 320 milionů, firmě je půjčí Česká exportní banka

ČTK

Česká exportní banka (ČEB) půjčí Aeru Vodochody 320 milionů korun na vývoj cvičného letounu nové generace L-39NG. Letadlo se má stát jedním z nosných výrobních projektů výrobce letecké techniky. První let by se měl uskutečnit na přelomu let 2018 a 2019.

"Podpora vývoje letounu ze strany ČEB má velký význam pro český export, protože pokud s L-39NG na trhu uspějeme, bude to v rámci našeho dodavatelského řetězce znamenat úspěch i pro celé letecké odvětví v ČR," uvedl finanční ředitel Aera Vodochody Michal Flídr.

Mluvčí Aera Tobiáš Tvrdík dnes řekl, že firma jedná s několika zeměmi, které mají o letouny L-39NG zájem, ať už jde o současné provozovatele letounů L-39 či další země, které potřebují obnovit svou cvičnou letku.

Olétané Airbusy A380 nikdo nechce, hrozí jim rozebrání na součástky

Aero letounů L-39 dosud vyrobilo přes 2900 a stále jich je zhruba 700 v provozu 60 zákazníků po celém světě. Právě tyto flotily, které jsou většinou starší 24 let, budou potřebovat generační obměnu.

"Podpora českých technologií s vysokou přidanou hodnotou je prioritou ČEB. Zároveň také podporujeme diverzifikaci tuzemského exportu, protože o výrobky Aera je zájem po celém světě," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Ryanair má zájem o většinový podíl v krachující Alitalii

Banka již v minulosti financovala několik projektů společnosti Aero. Poskytla například úvěr na vývoj křídla letounů typu CSeries Bombardier a podpořila také vývoj a výrobu komponent pro dopravní letoun KC-390 Embraer.

Projekt L-39NG byl zahájen v červnu 2015 formálním spuštěním konstrukčních prací na konceptu letadla. Přepokládaný první let L-39NG by se měl uskutečnit na přelomu let 2018 a 2019. Získání potřebných certifikací je naplánováno do konce roku 2019.

Uplatnění pro letouny L-159? Uvažuje o nich rakouská armáda
Podívejte se na nejextrémnější speciály Tatry pro těžbu ropy a plynu
Tak se vyrábí Präsident. Prohlédněte si výroční speciál Tatry

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!