Japonsko odmítá požadavky USA na další zpřístupnění svého trhu s automobily | E15.cz

Japonsko odmítá požadavky USA na další zpřístupnění svého trhu s automobily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tokio odmítlo požadavek Spojených států na zajištění lepšího přístupu zahraničních automobilek na japonský automobilový trh. Vláda v Tokiu už celní i mimocelní bariéry vstupu na tento trh odstranila, řekl šéf úřadu vlády Jošihide Suga.

Americká vláda ve středu předložila Světové obchodní organizaci (WTO) dokument, podle něhož "brání přístupu na japonský automobilový trh řada mimocelních bariér". Washington si rovněž stěžuje na "významné bariéry", jimiž je chráněn japonský zemědělský sektor. Dokument naznačuje, kudy povedou bojové linie v nadcházejících hospodářských a obchodních jednáních mezi oběma zeměmi.

Suga novinářům řekl, že Japonsko neuvaluje na dovoz automobilů "žádné celní ani mimocelní bariéry". "Naše pozice je taková, že japonský automobilový trh je již otevřen", citovala Sugu agentura Reuters.

Americká vláda podala k WTO podobnou stížnost na Japonsko již v roce 2015 v rámci svého pravidelného hodnocení japonské obchodní politiky. Letošní podání by ale mohlo mít větší význam vzhledem k tomu, že prezidentem USA se stal Donald Trump, který chce důrazně prosazovat americké zájmy v zahraničním obchodě a na tomto základě přebudovat obchodní vztahy se zahraničím.

Obě vlády se nyní chystají k oficiálnímu ekonomickému dialogu, který by mohl změnit hospodářské vztahy mezi největší a třetí největší ekonomikou světa. Rozhovorům mají předsedat japonský vicepremiér Taró Aso a americký viceprezident Mike Pence. Podle japonských médií by jednání mohla začít už příští měsíc, Bílý dům ale zatím oficiálně nic neoznámil.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah