Na prodej je BMW Z8 Steva Jobse. I s mobilem, který nenáviděl | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Na prodej je BMW Z8 Steva Jobse. I s mobilem, který nenáviděl

Ondřej Pavlůsek - Auto.cz

BMW Z8, jehož majitelem byl Steve Jobs, vizionář a zakladatel společnosti Apple, se stane jednou z hvězd letošní prosincové aukce společnosti RM Sotheby's v New Yorku.

BMW Z8 z let 1999 až 2003 patří podobně jako ideový vzor BMW 507 či modely M1 a Z1 k nejvýraznějším a nejvýjimečnějším zástupcům své značky, za což vděčí v prvé řadě svému designu, následně použité technice a nakonec i skutečnosti, že bylo vyrobeno v počtu 5703 exemplářů.

Dvoumístný roadster se veřejnosti v produkční podobě poprvé představil na IAA 1999 a jeho karoserie, pod jejímiž liniemi je podepsán Henrik Fisker, ve své dlouhé přídí ukrývá atmosférický vidlicový osmiválec o objemu 4941 cm3 s výkonem 294 kW (400 k) a točivým momentem 500 N.m. Tyto hodnoty mířily k zadním kolům prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky.

BMW Z8 s celkovou délkou 4400 mm, šířkou 1800 mm, výškou 1320 mm a rozvorem náprav 2500 mm se při hmotnosti 1585 kg dokázalo z 0 na 100 km/h rozjet za 4,7 s a jeho maximální rychlost byla elektronicky omezena na 250 km/h.

Škodě Auto se daří, tržby automobilky výrazně vzrostly

Steve Jobs měl vozy německých značek v oblibě a v jeho garáži bylo v první polovině osmdesátých let například Porsche 944, které později nahradil osmiválcový model 928 a následně vlastnil mimo jiné i Mercedes-Benz SL.

V případě BMW Z8 pak Steve Jobs patřil mezi jeho první severoamerické majitele. Podle dostupných informací byl jeho roadster pětaosmdesátým vozem vyrobeným v rámci prvního modelového roku pro severoamerický trh. Automobil byl vyroben 1. dubna roku 2000 a svému majiteli dodán 6. října stejného roku.

Steve Jobs si roadster z mnichova údajně oblíbil a registroval jej přímo na své jméno, což nebylo zcela obvyklé. BMW Z8 pro zakladatele společnosti Apple nebylo nijak speciálně upraveno a dokonce bylo přímo z výroby a stále je vybaveno telefonem značky Motorola, kterou měl Steve Jobs doslova nenávidět, ale ve svém roadsteru se s ní očividně smířil.

Současný v pořadí druhý majitel získal vůz v roce 2003 a nyní jej prostřednictvím aukce pořádané 6. prosince letošního roku v New Yorku společností RM Sotheby's nabízí k prodeji. Očekává se, že toto BMW Z8 bude i díky svému prvnímu majiteli vydraženo za částku kolem 400 tisíc amerických dolarů (zhruba 8 900 000 korun).

Článek vyšel na Auto.cz >>>

OBRAZEM: Ve stínu slavné Tatry 148. Připomeňte si její předchůdkyni

Autor: Ondřej Pavlůsek - Auto.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!