OBRAZEM: Desítky let starý Favorit může stát i sto tisíc

Vyšperkovaný Favorit

Vyšperkovaný Favorit Zdroj: rajveteranu.cz

Vyšperkovaný Favorit
Vyšperkovaný Favorit
Vyšperkovaný Favorit
Vyšperkovaný Favorit
Vyšperkovaný Favorit
18
Fotogalerie

Není to zase tak dávno, kdy se Škody Favorit prodávaly za pár tisícovek, nebo klidně výměnou za lahev kvalitního alkoholu. Jenže takové časy jsou dnes dávno pryč a ceny Favoritu rostou vzhůru podobně jako předtím u starších Škodovek. A tak se dnes zachovalé exempláře prodávají za několik desítek tisíc korun a některé dokonce atakují stotisícovou hranici.

Nedávno jsme dokonce psali o Škodě Favorit z roku 1994, která se v Polsku prodávala v přepočtu za 410 tisíc korun, a to hlavně díky tomu, že na svém kontě měla pouhopouhých 230 najetých kilometrů. Taková cena za Favorit je už přece jen přemrštěná, částky blízké stotisícové hranici už ale nejsou ničím výjimečným ani u nás.

Třeba na spřízněném serveru Rájveteránů.cz aktuálně najdeme hned pět Favoritů s cenovkou okolo sta tisíc. Zaujaly nás hlavně zelený kousek 135 L z roku 1990 nabízený za 99 999 korun nebo tyrkysový model LX z roku 1993 za 110 tisíc korun.

Jenže zvlášť u takových kousků by si kupující měl dávat hodně pozor na to, zda takový vůz má skutečně takovou hodnotu. Jak je u starších aut obecně zvykem, cenu ovlivňuje nejen technický stav, ale také originální podoba nebo exkluzivita daného exempláře. Ať už díky specifickému motoru nebo výbavě.

Konkrétně v případě Favoritu mají největší potenciál zřejmě exempláře před faceliftem nebo naopak novější ročníky v různých limitovaných edicích, alespoň podle Jindřicha Topola, regionálního manažera výkupu AAA Auto. S tím souhlasí i sběratel klasických aut a ředitel Středočeského průmyslového muzea Ladislav Semián, podle něhož nejvíce porostou ceny nejstarších kousků a pak těch z akčních modelů z limitovaných sérií, jako je Silver Line, Black Line či Solitarie. Jestliže tak doma máte takový kousek, rozhodně zbystřete.

Celý článek čtěte na Auto.cz >>>