Toyota a Mazda chystají produkci ve Spojených státech, společně budou vyrábět SUV | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Toyota a Mazda chystají produkci ve Spojených státech, společně budou vyrábět SUV

ČTK

Japonské automobilky Toyota Motor a Mazda Motor se dohodly na kapitálovém partnerství s cílem založit společný podnik v USA. Toyota převezme v Mazdě zhruba pětiprocentní podíl, uvedl server Nikkei Asian Review. Společný podnik hodlá na jihu USA vybudovat závod s roční kapacitou až 300 tisíc vozidel, především SUV, která jsou na americkém trhu velmi populární.

Prodávat bude každá automobilka své vozy samostatně. Účelem partnerství je zmírnit investiční zátěž a sdílet některé výrobní technologie.

Automobilky plánují rovněž společný vývoj klíčových technologií pro elektromobily. Design a vlastní výrobu vozidel nechají oddělenou. Zatímco Toyota plánuje uvést elektromobil na trh v roce 2020, Mazda na něj chce vykročit o rok dříve.

Nejvíce aut vyrábí znovu Toyota, nahání ji Renault-Nissan a Volkswagen

Obě firmy rozvíjejí spolupráci v rozličných oblastech už od roku 2015. Toyota, která je v prodeji aut světovou dvojkou a japonskou jedničkou, vytváří aliance s menšími japonskými výrobci už několik let.

Nynější dohoda je dalším projevem konsolidace světového automobilového sektoru do čtyř hlavních táborů. V jejich centru je japonská Toyota, německý Volkswagen, americká General Motors a rovněž aliance francouzského Renaultu a japonského Nissanu.

Toyota se zbavila podílu v Tesle, firmy mají odlišné představy o pohonu aut
Mazda svolává do servisu přes dva miliony aut, mají problémy s dveřmi

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!